Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА у с.Велика Вільшаниця Золочівського р-ну Сьогодні: 27.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА у с.Велика Вільшаниця Золочівського р-ну Надрукувати
Ярослав Онищук   
02.04.2007

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 1/13/01/2007 від 12.03.2007р. пошукова група громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» 13-14 березня 2006 року проводила ексгумацію останків військовослужбовців Червоної армії, які загинули біля с.Велика Вільшаниця Золочівського р-ну Львівської області на початку липня 1941р.
Інформація про поховання була надана військовим комісаром Золочівського РВК м-ром Рудим С.Р. 

VVilshanycya 5
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey DatsoЗагальна характеристика місцезнаходження.

Попереднім обстеженням території встановлено, що поховання знаходилося у західній околиці села, у колись заболоченій торф’янистій заплаві лівого берега р.Гологірки. Воно санітарного типу, зроблене у вирві від вибуху німецького артилерійського снаряду. В результаті підмиву ґрунту водами в обриві берега простежувалися окремі кістки скелета людини. На жаль, частина із них (черепна коробка, кістки ніг, тазу, лівої руки) на час приїзду пошукової групи вже була змита стрімкою течією ріки. Пошуки остеологічних залишків у її руслі не дали позитивних результатів.

Історія виникнення захоронення.
Згідно свідчень місцевих жителів захоронення пов’язане з подіями перших днів радянсько-німецької війни. Так, місцевий житель Деркач В.К., 1906 р.н., розповів, що в ямі знаходилося 10 останків людей, які були військовослужбовцями РСЧА, розстріляними німцями при спробі втечі. Частина із них була обмундирована у військову форму, інші – перевдягнуті  у цивільний одяг. Тіла місцеві жителі закопали у ямі від вибуху артилерійського снаряда. Подібні свідчення надав інший очевидець подій, місцевий житель Ховзун П.І. Зокрема, він зауважив, що солдатам сказали йти до дому і коли вони відійшли на певну відстань, німці відкрили вогонь.

Наприкінці 2006 р. голова Великовільшаницької сільської ради Листвак Р.В. повідомив про факт розмиву могили Золочівську районну раду та районний військовий комісаріат. Наприкінці лютого 2007 року військовий комісар Золочівського РВК м-р Рудий С.Р. повідомив про знахідку «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», яке відразу ж після отримання дозволу Держаної міжвідомчої комісії у справі вшанування пам’яті жертв війни і політичних репресій провело пошуково-ексгумаційні дослідження.

Процес пошуково-ексгумаційних робіт.
Розкопки поховання здійснювалися поштиховим (пластовим) методом з відкриттям площі всього захоронення. Людські остеологічні залишки знаходилися на глибині приблизно 1 м від сучасної поверхні у торф’янистому ґрунті. Кістяки збереглися у доброму стані і лежали в хаотичному порядку, перекриваючи один одного. Загалом в ямі виявлено 9 скелетів людей, один з яких був сильно порушений водами р.Гологірки.

Вивченням остеологічних залишків встановлено, що вони належали молодим людям віком 20-30 років. З особистих речей вдалося виявити 2 солдатські медальйони (пластмасові капсули) зразка 1941р., пробиту кулею алюмінієву ложку із вишкрябаним на держаку знаком у вигляді літери «У», радянські монети номіналом 20, 15 і 10 коп. передвоєнних років випуску, фрагмент олівця, ґудзики від натільної білизни, а також декілька шкіряних ремінців. Військовослужбовці були без взуття. Знахідки фрагментів тканини вказує, що деякі із них були одягнуті у цивільний одяг. Дослідження солдатських медальйонів показало, що один із них, виявлений біля останка №1, зберігся у незадовільному стані і вкладень до нього прочитати не вдалося. Медальйон знайдений біля останка №8 дійшов до нас у кращому стані. Вкладень до нього заповнений рослинним чорнилом і від знаходження у вологому ґрунті напис втратив чіткі контури. Окрім стандартного вкладня в капсулі знаходився фрагмент, ймовірно, листа із адресою відправника: г. Орджоникидзе, СО АССР, ул. Караван-Саррайская (?) №61, Хетиев С. Співставлення адреси і даних на вкладні капсули, дали можливість встановити прізвище і місце проживання власника медальйона. Він належав командиру відділення ст. сержанту Хєтієву Сас..., 1920 р.н., уродженцю Північної Осетії. Батько Хетиев С. проживав за вищезазначеною адресою.
    
Загальний підсумок.
Таким чином, в результаті дослідження санітарного захоронення у с.Велика Вільшаниця було виявлено останки 9 військовослужбовців Червоної армії, розстріляних фашистами на початку липня 1941р. Тіла солдатів були скинуті місцевими жителями у вирву від артилерійського снаряда в заплаві р.Гологірки. Поруч з скелетованими рештками знайдено незначний супутній матеріал, який складався з радянських монет, алюмінієвої ложки, фрагмента олівця, ґудзиків від натільної білизни, а також кількох невеликих шкіряних ремінців від спорядження.
Знайдений остеологічний матеріал, а також супровідні речі вказують, що це були молоді люди віком 20-30 років, одягнуті у військовий і цивільний одяг. Поруч з останками №1 і №8 виявлено солдатські медальйони. Один із них (останок №8) належав уродженцю Північної Осетії ст. сержанту Хєтієву С.     

Виявлені останки військовослужбовців будуть захороненні на майбутньому збірному меморіальному кладовищі у с.Підгірці Бродівського р-ну Львівської області.
 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)