Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow На Львівщині процвітає "чорна археологія" Сьогодні: 23.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


На Львівщині процвітає "чорна археологія" Надрукувати
Осередок Товариства   
07.05.2007

засідання комісії
7 травня 2007 року відбулося засідання Львівської обласної міжвідомчої комісії з питань вшанування пам’яті жертв війни і політичних репресій.

З ініціативи товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» на розгляд комісії було винесене питання незаконної діяльності на теренах нашої області так званих "чорних археологів". Товариством «Пам'ять» було продемонстровано відео та фотоматеріали щодо діяльності "чорних археологів".

З доповіддю виступив голова товариства «Пам'ять» Ярослав Онищук. Він вказав, що явище "чорної археології" на території Львівської області набуває загрозливих масштабів. Якщо її не спинити, то через 10 років Львівщина втратить матеріали пам’яток історії, пов’язані з Першою та Другою світовими війнами.

виступ Ярослава Онищука
«Це явище незаконне, побудоване на грабежі. Чорні археологи працюють без дозволів, розкрадаючи і руйнуючи пам’ятки історії», – зазначив Ярослав Онищук. Найчастіше від діяльності "чорних археологів" страждають могили та місця боїв Першої і Другої світових війн. Так від них нещодавно постраждали поховання радянських солдатів у селі Хмелева Золочівського району . Сліди "чорних археологів" також помітні у Карпатах, на горі Татарівка, на місці боїв солдатів російської царської армії з австро-угорськими й німецькими військовими. Бувають вони і в місті Плісненську, у селах Сасів та Легкобуж.

«На Львівщині працюють цілі групи "чорних археологів". Приїжджають вони не лише з України, а й з Росії та Польщі. Найбільше їх цікавлять захоронення німецьких солдатів, адже навіть ґудзик з їхнього строю на чорному ринку щось вартує», – розповів Ярослав Онищук. Все, що знайшли "чорні археологи", осідає в приватних колекціях і втрачається для науки.
«Вони беруть те, що їх цікавить, а решту викидають. Що важливо, після "чорних археологів" історик працювати не буде, оскільки історична картина вже є спотвореною», – сказав Ярослав Онищук.

На думку керівника Львівського товариства «Пошук» Віктора Федущака спинити явище "чорної археології" на території Львівської області допоможуть роз’яснювальні роботи серед сільських голів.
«Нерідко вони безграмотні і безпорадні і не мають "зеленого" поняття, що з цим робити. Найчастіше місцеві мешканці найбільше допомагають "чорним археологам"», - впевнений він.
В Україні існує закон про охорону культурної спадщини, місць боїв і військових поховань, що передбачає кримінальну відповідальність за розгарбування. Однак жодного разу за цією статтею ніхто не зазнавав покарання.

В обговоренні питання прийняли участь також директор Центру дослідження визвольного руху Володимир В'ятрович і представники пресслужби МНС Павло Василенко та пресслужби Західного оперативного командування Поронюк Олександр.

Комісія прийняла відповідні рішення щодо протидії "чорній археології".

Між членами комісії розгорнулась дискусія також навколо діяльності товариства «Меморіал». Науковий співробітник Центру дослідження визвольного руху (ЦДВР) Руслан Забілий виступив з інформацією про те, що товариство «Меморіал» віднайшло місце поховання сотника Української повстанської армії Остапа Блицьківа біля села Либохора Турківського району. Тепер родина сотника хоче поставити на цьому місці хрест. На думку Руслана Забілого, такого сотника не існує взагалі, «Меморіал» помилився.

«Сотник – це дуже важливе військове звання, яке прирівнюють до капітана в сучасній українській армії. Нам відомі усі люди, які носили це звання, принаймні, ті, хто належав до УПА-Захід. Серед них такої людини немає. Довкола перепоховання, вшанування пам’яті загиблих зараз дуже багато профанації. До неї безпосередньо причетне товариство «Меморіал». Як на мене, дуже дивним залишається той факт, що у такій поважній комісії працює така людина як голова «Меморіалу» Євген Гринів. Він скомпрометував себе раніше й довів, що йому не варто довіряти», – наголосив у коментарі для Західної інформаційної корпорації голова ЦДВР Володимир В’ятрович.

При підготовці статті використано матеріали інтернет-видання Львівський портал

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)