Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про дослідж.поховань військових полеглих в II СВ біля сс.Бонишин,Княже,Почапи,Скварява,Хильчиці Сьогодні: 26.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про дослідж.поховань військових полеглих в II СВ біля сс.Бонишин,Княже,Почапи,Скварява,Хильчиці Надрукувати
Любомир Горбач   
29.03.2018
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження місць ймовірних поховань українців, військовослужбовців інших національностей, загиблих у роки Другої Світової війни в селах Бонишин, Княже, Почапи, Скварява, Хильчиці Золочівського району Львівської області
(2014 рік)

Відповідно до дозволу Міністерства культури України № 22-100-П/14 від 4 червня 2014 року, Товариством "Пам'ять" у червні 2014 року здійснено дослідження місць боїв, загибелі та ймовірних захоронень українців і вояків інших національностей, які у роки Другої Світової війни воювали в рядах Радянської Робітничо-Селянської Червоної Армії, німецьких збройних формуваннях, зокрема в 14-тій Військовій гренадерській дивізії СС "Галичина", загинули і були поховані в селах Бонишин, Княже, Почапи, Скварява, Хильчиці Золочівського району Львівської області.


Населені пункти, в яких проводились дослідження місць ймовірних захоронень, розташовані західніше м. Золочів. Військові поховання виникли в результаті боїв між німецькими та радянськими військовими формуваннями у липні 1944 року, під час німецько-радянської війни. В липні 1944 року командування збройних сил СССР розпочало Львівсько-Сандомирську наступальну операцію. В результаті успішного наступу радянських військ на території сучасних Золочівського, Буського та Бродівського районів в щільне кільце було замкнуто кілька десятків тисяч вояків німецьких збройних формувань. У військовій історії України ця подія отримала назву "Бродівський котел". Серед німецьких військовиків були і українці, які воювали в складі німецького війська (14 піхотна добровольча зброї СС дивізія "Галичина"). З іншого боку фронту, в складі Робітничо- Селянської Червоної Армії, теж воювали українці.
Після кількаденних жорстоких боїв населені пункти та їх околиці були переповнені мертвими тілами учасників збройного зіткнення. Щоб запобігти поширенню інфекційних захворювань при розкладі людських тіл, місцевими жителями було проведено санітарне закопування загиблих вояків (в більшості на місці загибелі, в утворені під час бойових дій вирви від артилерійських зарядів, авіаційних бомб, окопи, бліндажі тощо).

Метою пошукових земляних робіт у місцях ймовірних поховань було віднайти рештки загиблих вояків, провести ексгумацію, дослідження та ідентифікацію людських залишків з наступним перепохованням за військовим та християнським звичаєм на військовому кладовищі у с.Червоне Золочівського району.
Після завершення пошукових земляних робіт складено відповідні акти про встановлені місця поховань. Вилучення людських решток з необлікованих санітарних захоронень відбулись після отримання відповідного дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій № 58 від 11.09.2015 р.

Ексгумаційні роботи проводились підприємством "Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Пам'ять".

Об’єкт № 1 розташований на північно-західній околиці села Бонишин, поруч з меліоративним водовідвідним каналом, який простягнувся в напрямку сусіднього села Княже (світлина 1).

Світлина 1

На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких під шаром ґрунту, на глибині 0,3м від сучасної поверхні, виявлено військовий шолом та фрагменти людського скелета у вигляді черепної коробки (світлина 2).

Світлина 2

Розкопки захоронення здійснювалися поштиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Поховальна яма прямокутної форми, розміром 0,5х1,7м. Людський скелет лежав на спині у витягненому положенні, черепом на захід. Завдяки сприятливим властивостям складу ґрунту кістки скелета збереглися добре. Дослідженням людських решток встановлено, що вони належали молодій людині віком від 20 до 35 років (світлина 3).

Світлина 3

Знайдені поруч з людським останком деталі військового однострою (ґудзики до спідньої білизни та верхнього одягу) лише вказують на приналежність похованого до німецьких збройних формувань. Засобами ідентифікації загиблого воїна є військовий ідентифікатор або книжка військовослужбовця, відповідно, через їх відсутність, неможливо встановити особу загиблого і чи був він вояком української дивізії зброї СС "Галичина".

Після завершення ексгумаційних досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 4).

Світлина 4

Об’єкт № 2 розташований в с.Княже. Останки однієї особи були передані членам пошукової групи ГО "Пам'ять" в мішку поламаними, порубаними та посіченими (світлина 1).

Світлина 1

Супровідні речі (мундирні ґудзики, поясні гачки, D-подібні кільця), які були впереміш з кістками людського скелета, свідчать, що загиблий був військовослужбовцем німецьких збройних формувань. Військовий ідентифікатор або книжка військовослужбовця, які б допомогли ідентифікувати особу загиблого, відсутні. Відповідно з’ясувати, чи був загиблий українським вояком дивізії СС "Галичина", неможливо (світлина 2).

Світлина 2

Об’єкт № 3, яма 1 знаходиться на полі, північніше села Почапи.

На місці знайденого військового шолома та кісток черепної коробки людини проведено земляні роботи (поглиблення та розширення розкопу), в результаті яких під шаром ґрунту, на глибині 0,4м від сучасної поверхні, виявлено цілісний скелет людини (світлини 1, 2 ).

Світлина 1

Світлина 2

Ексгумаційні дослідження відбувалися шляхом розкриття виявленого захоронення по усій площині. Під час детальної розчистки поховальної ями, приблизними розмірами 1х1,7м, було відкрито останки однієї особи (світлина 3).

Світлина 3

Дослідження поховальної ями засвідчило, що захоронення мало санітарний характер: тіло загиблого було покладене на спину у витягнутому положенні; на гомілкових кістках намотано сталевий дріт, що свідчить про те, що вбитого затягли до ями з допомогою прив’язаного до ніг дроту. Знайдені залишки особистих речей, військового однострою та спорядження дозволили зробити висновок, що загиблий був вояком німецьких збройних формувань і загинув в боях у "Бродівському оточенні" в липні 1944 року. Зокрема, в поховальній ямі знайдено: ґудзики до спідньої білизни та мундира, мундирні гачки для підвішування пояса зі спорядженням, скляна пляшечка тощо. Через відсутність ідентифікатора або військової книжки неможливо встановити особисті дані загиблого та чи був він вояком української дивізії зброї СС "Галичина" (світлина 4).

Світлина 4

Після завершення ексгумаційних досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 5).

Світлина 5

Яма 2 розташована на полі, в північно-східній частині села Почапи (світлина 1).

Світлина 1

Під час пошукових досліджень місць боїв, за допомогою метало-детектора членами пошукової групи ГО "Пам'ять" було виявлено протигазну маску з металевим фільтруючим елементом німецького виробництва.
На місці ймовірного захоронення проведено пошукові земляні роботи, в результаті яких під шаром ґрунту, на глибині 0,3м від сучасної поверхні, виявлено фрагменти людського скелета у вигляді черепної коробки (світлина 2).

Світлина 2

Розкопки захоронення здійснювалися поштиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Поховальна яма прямокутної форми, розміром 1,7х0,6м. Скелет однієї людини лежав у витягнутому положенні, спиною догори. Загиблого затягнули у поховальну яму, прив’язавши до його ніг сталевий дріт, фрагменти якого залишились на гомілкових кістках (світлина 3). Кістки людського скелета завдяки слабкій кислотності ґрунту збереглися добре, що дало змогу детально дослідити останки загиблого. Встановлено, що вони належали молодій людині віком від 20 до 35 років (світлина 4).   

Світлина 3

Світлина 4

Супровідний матеріал незначний. Ідентифікувати похованого як вояка німецьких збройних формувань можна лише за протигазною маскою та пеналом для зберігання протихімічного засобу для знезаражування шкіри від отруйних речовин. Відповідно, через відсутність особистого номерного знаку та книжки військовослужбовця, ідентифікувати особу загиблого неможливо.

Після завершення ексгумаційних досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді.

Об’єкт № 4 знаходиться на полі з південно-західної сторони села Скварява.

Світлина 1

Під час пошукових досліджень місць боїв липня 1944 року на околиці села Скварява з допомогою метало-детектора було виявлено військове поховання (світлина 2).

Світлина 2

На місці знайденого військового шолома та кісток людського скелета проведено земляні роботи (поглиблення та розширення розкопу), в результаті яких під шаром ґрунту, на глибині 0,3м від сучасної поверхні, виявлено останки двох осіб (світлина 3).

Світлина 3

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Через руйнування поховання (найімовірніше сільськогосподарським механічними засобом під час переорювання ділянки) визначити розмір та форму поховальної ями не вдалось. Зібрані розрізнені залишки людських скелетів дають можливість визначити, що у цьому місці було захоронено дві особи. Завдяки слабкій кислотності ґрунту кістки людських скелетів збереглися в доброму стані. Приблизний вік загиблих від 20 до 40 років. Знайдені поруч з людськими останками особисті речі, фрагменти військовго однострою та особисті номерні знаки дають можливість стверджувати, що поховані були військовослужбовцями німецьких збройних формувань (один із них за ідентифікатором - вояк української дивізії зброї СС "Галичина) і загинули під час прориву з "Бродівського оточення" у двадцятих числах липня 1944 року (світлини 4, 5).

Світлина 4
Світлина 5

Після завершення ексгумаційних досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 6).

Світлина 6

Об’єкт № 5 розташований на полі, зі східної сторони села Хильчиці (світлина 1).

Світлина 1

Під час проведення пошукових досліджень місць боїв в околицях села Хильчиці пошуковою групою Товариства "Пам'ять" за допомогою метало-детектора було виявлено металеву ємність військового призначення. На місці знахідки проведено ретельне дослідження, і на глибині 0,3м від сучасної поверхні було знайдено кістки людського скелета у вигляді ліктьової і променевої кісток (світлина 2).

Світлина 2

На місці знайдених кісток людського скелета проведено земляні роботи (поглиблення та розширення розкопу), в результаті яких відкрито військове санітарне поховання (світлина 3).

Світлина 3

Розкопки захоронення здійснювалися поштиховим (пластовим) методом з відкриттям площини усієї могили. Погребова яма прямокутної форми, розміром 1,7х0,6м. Скелет однієї людини лежав у витягнутому положенні, спиною догори. Завдяки слабкій кислотності ґрунту кістки людського скелета збереглися добре, що дало змогу детально дослідити останки загиблого і визначити, що вони належали молодій людині віком від 20 до 35 років. Знайдені в поховальній ямі ґудзики до однострою, залишки військового спорядження і особистий номерний знак дають можливість стверджувати, що загиблий був військовослужбовцем німецьких збройних формувань (14 добровільної дивізії зброї СС "Галичина") і загинув під час прориву з "Бродівського оточення" (світлини 4, 5, 6, 7).

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6

Світлина 7

Після завершення ексгумаційних досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 8).

Світлина 8

Таким чином, з п’яти досліджуваних об’єктів вилучено людські рештки семи осіб. За віднайденими залишками військових одностроїв, спорядження, особистих речей та військовими ідентифікаторами можна стверджувати, що усі загиблі були вояками німецьких збройних формувань і лише два останки ідентифіковано як вояків 14 української добровільної зброї СС дивізії "Галичина".

Вилучені з санітарних захоронень людські останки пронумеровано і упаковано згідно "Тимчасового порядку здійснення на території України пошуку, ексгумації, перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій і впорядкування місць їх поховання". Процес розкопок зафіксовано на фотокамеру. Після завершення досліджень місця поховань були рекультивовані і відновлені у первісному вигляді.

Останки п’яти осіб: двох вояків СС "Галичина", ексгумованих у селах Скварява та Хильчиці, трьох неідентифікованих військовослужбовців, ексгумованих в селах Бонишин, Почапи, Княже – перепоховано в 2014 та 2015 роках на військовому кладовищі вояків 14 добровільної дивізії зброї СС "Галичина", що між селами Червоне – Ясенівці Золочівського району Львівської області.
Останки двох інших військовиків німецьких збройних формувань передано представнику Німецької Народної Спілки з догляду за військовими похованнями в Україні для перепоховання на збірному військовому кладовищі вояків німецького "Вермахту" у селі Потелич Жовківського району Львівської області.
 

Директор ТзОВ "Українська Пам'ять"                                                         Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)