Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт з дослідж.поховань військових загиблих в I СВ біля смт.Новояворівське,Івано-Франкове,с.Вербляни Сьогодні: 29.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт з дослідж.поховань військових загиблих в I СВ біля смт.Новояворівське,Івано-Франкове,с.Вербляни Надрукувати
Любомир Горбач   
01.02.2019
Інформаційний звіт про проведені пошуково-ексгумаційні дослідження санітарних поховань військовослужбовців Російської імператорської армії,
загиблих у роки Першої світової війни в околицях смт.Новояворівське, смт.Івано-Франкове, с.Вербляни (територія Яворівського навчального центру) Яворівського району Львівської області
( 2016 рік)

У відповідності до Дозволу Міністерства культури України на проведення пошукових земляних робіт №22-013- П/16 від 4 березня 2016 року (світлина 1), у період з 10.03.2016р. по 31.12.2016р. пошукова група Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" дослідила місця боїв періоду Першої світової війни в околицях смт.Новояворівське, смт.Івано-Франкове, с.Вербляни Яворівського району Львівської області.
Метою дослідження місць боїв було віднайти місця санітарних поховань українців, росіян, вояків інших національностей, які загинули в цій місцевості у вересні 1914 року. В результаті проведених робіт (опрацювання історичних джерел, візуальне обстеження території, перевірка місць з допомогою металодетектора, шурфування ймовірних місць захоронень) було віднайдено сім санітарних поховань загиблих військовиків (світлина 1)

Світлина 1

Відповідно до Дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №18 від 17.05.2017р. (світлина 2), у період з 20.05.2017р. по 31.12.2017р. пошукова група Громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять", спільно з ТзОВ "Українська Пам'ять", ексгумувала (вилучила із захоронення) останки загиблих військовослужбовців.

Світлина 2

Містечко Івано-Франкове (колись Янів), містечко Новояворівське (засноване у червні 1969 року, до цього часу тут був ліс), село Вербляни та їх околиці, як і більшість населених пунктів Яворівського району Львівської області, у роки Першої Світової війни стали місцями запеклих сутичок між австро-угорськими та російськими військами. Городоцька битва - так військові історики назвали бої в басейні річки Верещиці впродовж 6-12 вересня 1914 р., під час яких австрійська армія зробила спробу перейти в контрнаступ та вибити противника зі Львова на лінії фронту Черляни - Городок - Миколаїв - Янів - Рава-Руська - Белз. У боях брали участь 2-га, 3-тя і 4-та австрійські армії, потенціал яких становив 373 батальйони, 784 кулемети, 187 кавалерійських ескадронів і 209 батарей (1254 гармати); їм протистояли 3-тя і 8-ма російські армії - 352 батальйони, 752 кулемети, 183 кавалерійські ескадрони і 1400 гармат. Отже, сили були рівні. Основні бойові дії розгорнулися на відтинку Янів (тепер Івано-Франкове) - Рава-Руська. Апогеєм були події 11-12 вересня 1914р. Тоді як солдати 8-ї армії генерала А.Брусілова з великими втратами відбивали атаки ворога на Янів, на лівому фланзі фронту 4-та і 9-та російські армії перейшли в наступ. Тепер ситуація у центрі фронту - під Яновим - змінилася з точністю до навпаки: оточення почало загрожувати 3-й австрійській армії генерала С.Бороєвича, який зробив відчайдушну спробу переломити ситуацію 10 вересня. Від 21.00 год. до опівночі впродовж усього фронту 3-ї і 8-ї російських армій працювала австрійська артилерія, після чого розпочався нічний наступ. Атаки тривали також наступної доби. Проте вранці 12 вересня австрійські підрозділи відступили, виконавши наказ свого генштабу. Так завершилася Городоцька битва (світлина 3).

Світлина 3

Втрати австро-угорської армії були величезні. Згідно з російськими джерелами - 326 тис., з них - 100 тис. полонених. Себто склад трьох армій зменшився майже наполовину й становив 400 тис.! Очевидно, що найбільше постраждала 3-тя армія генерала С.Бороєвича, яка наступала на Янів, - понад 100 тис. утрат. Становище російських армій було не менш проблематичне. Втрати також були величезні - 220 тис. убитими, пораненими й полоненими, а до того ж стрілецький запас було повністю вичерпано. Тому головнокомандувач генерал Ніколай Владіміровіч Рузскій відмовився від наміру інтенсивно переслідувати противника й наказав закріпитися на лінії фронту річка Сян - Чесанів - Немирів - Янів - Миколаїв.

Під час проведених пошуково-ексгумаційних досліджень були виконані наступні роботи (див. описи):

Об’єкт 1 розташований неподалік автомобільної дороги Львів-Яворів, між смт.Івано-Франкове і м.Новояворівське, на пагорбі посеред лісу. Під час візуального обстеження місць боїв періоду Першої та Другої світових воєн, пошуковою групою ГО "Пам'ять" було натраплено на встановлений невідомими особами невеличкий дерев’яний хрест (світлина 1).

Світлина 1

На місці ймовірного захоронення закладаємо розвідковий шурф і на глибині 0,5м від сучасної поверхні наштовхуємось на целофанові пакети, в яких знаходимо частини людського скелета у вигляді тазових кісток, хребців хребтового стовпа, черепної коробки та особистих речей похованого (світлини 2, 3).

Світлина 2

Світлина 3

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини всієї могили. Поховальна яма прямокутної форми і приблизних розмірів 0,8х1,8м. Захоронення санітарного типу. Після смерті тіло загиблого захоронили в приготованій погребній ямі. Скелет людини зазнав повного перекопування сучасними могильними мародерами і лише за розташуванням нижніх кінцівок можна установити, що загиблий був покладений на спину головою на захід і, можливо, що у витягнутому положенні. Завдяки перебуванню людського скелета у пісковому ґрунті кістки скелета збереглися у доброму стані, що дало можливість визначити стать і приблизний вік загиблого - він належав чоловікові віком 20-30 років (світлини 4, 5).

Світлина 4

Світлина 5

Разом з кістками людського скелета у целофанових мішках виявлено предмети, які вказують на приналежність похованого до одного з підрозділів Російської імператорської армії. Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: шкіряний пояс, латунна пряжка і латунні мундирні ґудзики з зображенням двоголового орла – гербової фігури Російської держави, срібний натільний хрестик, металеві кільця, шкіряне взуття (світлини 6, 7, 8, 9).

Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8
Світлина 9

Військові ідентифікатори чи інші документи, які допомогли б встановити особу загиблого, відсутні. Таким чином, в результаті дослідження санітарного поховання (об’єкт 1) було ексгумовано останки однієї особи – вояка Російської імператорської армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 10).

Світлина 10

Об’єкт 2, яма №1 закладена на галявині у лісовому масиві на території сучасного Яворівського військового навчального центру, за 3000м на північ від села Вербляни. Дослідження місцевості відбувалося відповідно до опрацьованих архівних матеріалів та документальних описів подій, які відбулись тут у вересні 1914 року. За допомогою візуального обстеження та металодетектора здійснено дослідження лісової галявини з частково збереженою польовою фортифікаційною лінією оборони (шанці, бліндажі), також залишків вирв від артилерійських зарядів. З допомогою металодетектора знаходимо уламки від артилерійських зарядів, гільзи від набоїв до австрійської і російської зброї, датовані 1912, 1913 роками виготовлення. Наявність таких предметів дає підставу вважати можливим розташування у цій місцевості військових захоронень. В одному із закладених розвідкових шурфів натрапляємо на металевий предмет з ознаками малої піхотної саперної лопатки (світлини 1, 2).

Світлина 1
Світлина 2

Здійснюємо розкопування місця знахідки (саперної лопатки) і на глибині 0,4м від сучасної поверхні знаходимо фрагменти кісток людського скелета у вигляді черепної коробки (світлина 3).

Світлина 3

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини всієї могили. При поглибленні та розширенні розкопу з’ясовуємо, що в погребній ямі знаходяться останки однієї особи. Поруч залишки військового однострою, спорядження, особистих речей (світлина 4).

Світлина 4

Погребна яма прямокутної форми і приблизних розмірів 0,8х1,5м. Захоронення санітарного типу. Після загибелі вояка захоронили в приготованій поховальній ямі (світлина 5).

Світлина 5

Тіло було покладено на спину у напіввитягнутому положенні, черепною коробкою на захід. Тазові кістки та кістки нижніх кінцівок зазнали перекопування (досить давно), верхня частина людського скелета залишилась непорушною від часу захоронення. Дослідженням людських останків визначено, що вони належали особі чоловічої статі, приблизного віку від 20 до 40 років.

Знайдені поруч з людським останком предмети вказують на приналежність загиблого до одного з військових підрозділів (світлина 6).

Світлина 6

Зокрема, з залишків військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: п’ять латунних мундирних ґудзиків із зображенням двоголового орла – гербової фігури Російської держави; два скляних ґудзики цивільного походження від спідньої білизни; два мундирних ґудзики без написів та зображень; шкіряний пояс з латунною поясною пряжкою (піхотні полки) із зображенням двоголового орла – гербової фігури Російської держави; набір для розбирання і чищення зброї; скляна ємкість (чарочка); срібна монета; металеві кільця і пряжка до продуктової сумки; годинник; військова відзнака за участь у Російсько-Японській війні 1904-1905 років; мідний натільний хрестик (світлини 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16-25).

Світлина 7

Світлина 8
Світлина 9

Світлина 10
Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14
Світлина 15

Світлина 16
Світлина 17

Світлина 18
Світлина 19
Світлина 20

Світлина 21

Світлина 22
Світлина 23

Світлина 24
Світлина 25

Військовий ідентифікатор чи інші документи, які допомогли б встановити особу загиблого, відсутні. Таким чином, в результаті дослідження санітарного поховання (яма №1) було ексгумовано останки однієї особи – вояка Російської імператорської армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 26).

Світлина 26

Яма №2 закладена на віддалі 20м на північ від ями №1 у місці великого скупчення відстріляних гільз до гвинтівки с-ми "Мосін-Наган" російського в-ва. Очистивши місце від нашарування використаних гільз, з допомогою металодетектора на глибині 0,3м від сучасної поверхні знаходимо набої до цієї ж гвинтівки (світлина 1).

Світлина 1

При поглибленні та розширенні розкопу натрапляємо на фрагменти людського скелета у вигляді тазових кісток (світлини 2, 3).

Світлина 2
Світлина 3

Розкопки захоронення здійснювалися по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини всієї могили. При поглибленні та розширенні розкопу з’ясовуємо, що в погребній ямі знаходяться останки двох осіб. Поруч з ними - залишки військових одностроїв, спорядження, особистих речей. Погребна яма прямокутної форми і приблизних розмірів 1,2х1,8 м. Захоронення санітарного типу. Після загибелі вояків захоронили в неглибокій, приготованій для цього погребній ямі.

Останок №1 було покладено на лівий бік у напіввитягнутому положенні, ноги зігнуті в колінах, черепною коробкою на схід. Кістки скелета збереглися у доброму стані, що дозволило дослідити людський останок і визначити, що він належав особі чоловічої статі, приблизного віку від 20 до 30 років. Знайдені поруч зі скелетом людини предмети вказують на приналежність похованого до одного з військових підрозділів (світлини 4, 5, 6, 7 ).

Світлина 4
Світлина 5

Світлина 6
Світлина 7
 

Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: десять латунних ґудзиків з верхнього одягу та латунна поясна пряжка (піхотні полки) із зображенням двоголового орла – гербової фігури Російської держави; шкіряний мундирний пояс; кишеньковий розкладний ніж; латунна столова ложка; металеві пряжки для спорядження і продуктової сумки (світлини 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14).

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13

Світлина 14

Останок №2 розташований правіше від останка №1 і був покладений на правий бік у напіввитягнутому положенні, ноги зігнуті в колінах, черепною коробкою на схід. Кістки скелета збереглися у доброму стані, що дозволило дослідити людський останок і визначити, що він належав особі чоловічої статі, приблизного віку від 20 до 30 років (світлина 1).

Світлина 1

Знайдені поруч з скелетом людини предмети вказують на приналежність похованого до одного з військових підрозділів (світлина 2).

Світлина 2

Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: сім латунних ґудзиків з верхнього одягу із зображенням двоголового орла – гербової фігури Російської держави; металева столова ложка; кишеньковий розкладний ніж; шкіряний ґудзик; металеві пряжки до спорядження і продуктової сумки; набір для чищення зброї; індивідуальна ємкість для води; срібний натільний хрестик (світлини 3-15).

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

Світлина 6
Світлина 7

Світлина 8
Світлина 9

Світлина 10
Світлина 11
Світлина 12

Світлина 13

Світлина 14
Світлина 15

Військові ідентифікатори чи інші документи, які допомогли б встановити особу загиблого, відсутні. Таким чином, в результаті дослідження санітарного поховання (яма №2) було ексгумовано останки двох осіб – вояків Російської імператорської армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 16).

Світлина 16

Яма №3 розташована південніше, на віддалі 10м від ями №2. Ознакою ймовірного місця захоронення є свіжий земляний насип розміром 2х2м, відстріляні набої до гвинтівки російського виробництва системи "Мосін-Наган", шматки військового однострою (шинель), невеличкі уламки кісток людського скелета. На місці ймовірного захоронення закладаємо розвідковий шурф і на глибині 0,3м від сучасної поверхні наштовхуємось на три поліетиленових мішки, в яких знаходимо частини людських скелетів у вигляді тазових кісток, хребців хребтового стовпа, черепних коробок, тазових кісток, залишків військового спорядження, особистих речей, одностроїв (світлина 1).

Світлина 1

Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: шістнадцять латунних ґудзиків з верхнього одягу та латунна поясна пряжка (піхотні полки) із зображенням двоголового орла – гербової фігури Російської держави; шкіряний мундирний пояс; срібна монета номіналом 15 копійок; цинкові, шкіряні, дерев’яні, кістяні, скляні ґудзики до спорядження, однострою та спідньої білизни; офіцерська кокарда на головний убір 1845 року взірця; срібний натільний хрестик; металеві пряжки для спорядження; залишки однострою; пряжки для підтяжок штанів (закордонного виробництва); олівець; дві алюмінієві ємкості для води (світлини 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14).

Світлина 2

Світлина 4
Світлина 3

Світлина 5
Світлина 6

Світлина 7

Світлина 8
Світлина 9

Світлина 10
Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Світлина 15

Світлина 16

Світлина 17

Світлина 18
Світлина 19

Світлина 20
Світлина 21

Світлина 22

Військові ідентифікатори чи інші документи, які допомогли б встановити особи загиблих, відсутні. Таким чином, в результаті дослідження зруйнованого могильними мародерами військового поховання (яма №4) було встановлено, що у цій могилі були захоронені тіла чотирьох осіб – вояків Російської імператорської армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді.

Яма №4 розташована західніше, на віддалі 15м від ями №3 (світлина 1).

Світлина 1

Військове захоронення вдалось віднайти за допомогою металодетектора. Здійснюємо розкопування місця надходження сигналу і на глибині 0,5м від сучасної поверхні натрапляємо на столову та чайну ложки (світлина 2).


Світлина 2

Поглиблюємо і розширюємо місце розкопу і наштовхуємося на фрагменти кісток людського скелета у вигляді черепних коробок, верхніх та нижніх кінцівок, різних предметів військового та особистого вжитку (світлини 3, 4).

Світлина 3
Світлина 4

Розкопки захоронення здійснюємо по-штиховим (пластовим) методом з відкриттям площини всієї могили. При розширенні розкопу з’ясовуємо, що в похоронній ямі знаходяться останки двох осіб. Поховальна яма прямокутної форми і приблизних розмірів 1,8х1,1м. Захоронення санітарного типу. Після бою загиблих поховали у погребній ямі (найімовірніше, що це одиночна стрілецька позиція, бо днище ями встелене великою кількістю відстріляних набоїв до гвинтівки російського в-ва с-ми "Мосін-Наган"(світлина5).

Світлина 5

Останок №1 покладений на лівий бік, у напіввитягнутому положенні, ноги зігнуті в колінах, черепною коробкою на схід. Кістки скелета збереглися у доброму стані, що дає змогу дослідити і визначити, що людський останок належить особі чоловічої статі, приблизного віку від 20 до 30 років (світлина 6).

Світлина 6

Знайдені поруч з скелетом людини предмети вказують на приналежність захороненого до одного з військових підрозділів (світлина 7).

Світлина 7

Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: п’ять латунних ґудзиків з верхнього одягу із зображенням двоголового орла – гербової фігури Російської держави; цивільний ґудзик; металеві пряжки і кільця для поясів і спорядження; ложка; засіб для чищення зброї; золота монета номіналом 5 рублів 1901 року виготовлення; срібний натільний хрестик (світлини 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14).

Світлина 8

Світлина 9

Світлина 10


Світлина 11

Світлина 12

Світлина 13
Світлина 14

Останок №2 у витягнутому положенні, покладений поверх останка №1, частково перекриваючи його лівий бік. Кістки скелета збереглися у доброму стані, що дає змогу дослідити і визначити, що людський останок належить особі чоловічої статі, приблизного віку від 20 до 30 років (світлина 1).

Світлина 1

Знайдені поруч з скелетом людини предмети вказують на приналежність захороненого до одного з військових підрозділів (світлина 2).

Світлина 2

Зокрема, з військового однострою, спорядження та особистих речей знайдено: п’ять латунних ґудзиків з верхнього одягу із зображенням двоголового орла – гербової фігури Російської держави; шкіряний погонний ґудзик; оцинковані ґудзики до штанів і військового спорядження; металеві пряжки і кільця для поясів і спорядження; 2 ложки; срібні та мідні монети номіналом 20, 5, 1 копійка 1880, 1913 років виготовлення; дві пари латунних цифр 3 і 9 (нумерація полків на погонах); срібний натільний хрестик (світл. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ).

Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5


Світлина 6


Світлина 7

Світлина 8

Світлина 9

Військові ідентифікатори чи інші документи, які б допомогли встановити особи загиблих, відсутні. Таким чином, в результаті дослідження санітарного поховання (яма №4) було ексгумовано останки двох осіб – вояків Російської імперської армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 10).

Світлина 10

Яма №5 розташована західніше, на віддалі 3,5м від ями №4 (світлина 1).

Світлина 1

Військове захоронення віднайдено за встановленим поруч з ямою №4 металевим хрестом та табличкою, на якій розміщено інформацію про похованого тут вояка. Здійснюємо розкопування ймовірного місця захоронення, і на глибині 0,2м від сучасної поверхні натрапляємо на целофанові пакети з фрагментами людського скелета (світлина 2).

Світлина 2

Поглиблюємо і розширюємо місце розкопу і наштовхуємося на поламані, порубані фрагменти кісток людського скелета у вигляді черепних коробок, верхніх та нижніх кінцівок впереміш з фрагментами предметів військового призначення. Стає зрозумілим, що захоронення уже знищене і пограбоване сучасними могильними мародерами. Залишені предмети свідчать про приналежність захоронених до одного з підрозділів Російської імператорської армії.
Таким чином, в результаті дослідження санітарного поховання (яма №5) було зібрано останки трьох осіб – вояків Російської імператорської армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді (світлина 3).

Світлина 3

Яма №6 розташована східніше ями №4, на віддалі 10м (світлина 1).

Світлина 1

Військове захоронення знаходимо за встановленим неподалік від ями №5 металевим хрестом з інформаційною табличкою, на якій розміщено інформацію про похованого тут вояка. Здійснюємо розкопування ймовірного місця захоронення і на глибині 0,3м від сучасної поверхні натрапляємо на дерев’яний відмінно збережений ящик, пофарбований в темно-зелений колір, з ознаками військового майна сучасних Збройних Сил України. В ящику натрапляємо на фрагменти людських кісток, що є ознакою поховання. Беручи до уваги напис на таблиці і наявність в цьому місці захоронень військовослужбовців Російської імператорської армії, можна стверджувати, що зовсім недавно невідомими особами було викопано останки військовослужбовця російського війська, складено їх у ящик, захоронено і встановлено хрест з інформацією про похованого тут вояка.
Таким чином, в результаті дослідження санітарного поховання (яма №6) з місця захоронення було вилучено останки однієї особи – вояка Російської імператорської армії. Після завершення досліджень місце поховання було рекультивоване і відновлене у первісному вигляді.

Наступним кроком з дослідження лісової галявини, на якій з допомогою металодетектора і візуального обстеження було виявлено шість військових поховань, стало закладення ще 15 додаткових розвідкових шурфів (світлини 2, 3, 4, 5, 6).

Світлина 2
Світлина 3

Світлина 4

Світлина 5

В результаті проведеного шурфування інших військових захоронень не знайдено. Після завершення досліджень ділянка рекультивована і відновлена у первісному вигляді (світлина 6).

Світлина 6

Знайдені під час пошукових земляних робіт військово-історичні матеріали передано для експонування у військово-історичний музей військової частини А4150, який розташований на території Яворівського навчального центру.

Пошукова група ГО ''Товариство пошуку жертв війни ''Пам'ять''

Музей військової частини А 4150

Таким чином, з двох досліджуваних об’єктів (сім поховальних ям) вилучено останки чотирнадцяти осіб. Усі поховані були військовослужбовцями Російської імперської армії і загинули у цій місцевості у вересні 1914 року під час Першої світової війни.

29 вересня 2017 року на військовому цвинтарі часів Першої світової війни у смт.Івано-Франкове відбулось перепоховання віднайдених Товариством "Пам'ять" (за сприяння жителів міста Івано-Франкове) та КП ЛОР "Доля" останків вояків австро-угорського і російського війська. Поминальний захід відбувся за участі почесного консула Австрійської республіки у Львові Маркіяна Мальського, делегації з Угорщини та Австрії, куратора Австрійського Чорного хреста доктора Франца Бількфелльнера, голови Яворівських РДА Ореста Хляна, голови Яворівської районної ради Володимира Сичака, заступник начальника 184-го навчального центру Національної академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного підполковника Володимира Безбородова, селищного голови Івано-Франкового Івана Семиряка, місцевих мешканців, членів ГО "Пам'ять" та працівників КП ЛОР "Доля" (світлини 9, 10, 11).

Світлина 9

Світлина 10

Світлина 11

 

Звіт склав керівник пошукової експедиції
голова Громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять"                    Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)