Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
 • Ukrainian
 • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow "Забуті та сплюндровані" Сьогодні: 28.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


"Забуті та сплюндровані" Надрукувати
Любомир Горбач   
07.05.2020
Звернення Громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять" до органів державної влади

8 травня в Україні, як і в цілому світі відзначатимуть завершення війни проти нацистської Німеччини. Метою відзначення цієї важливої події звісно є вшанування пам’яті загиблих військових і цивільних у тій війні. Українці теж були учасниками Другої Світової, її територія була втягнута у світову бійню на довгі шість років. Окрім українців, в українській землі спочивають загиблі вояки інших національностей з різних військових формувань, які сюди потрапили і загинули в інтересах своїх держав та імперій. Загалом, звичайним воякам та війна, яку розпочали два криваві тирани, була чужою, та волею обставин вони спочили у нашій українській землі. Частина з них була похована на військових та цивільних цвинтарях, інші, на жаль і надалі лежать в ровах, полях, лісах, чагарниках – там, де їх нашвидкуруч було закопано після загибелі. Від них позбувалися, як від небезпечного непотребу та джерела розповсюдження інфекцій від розкладених тіл.

З проголошенням Україною незалежності розпочались роботи з відновлення військових цвинтарів та меморіалів, впорядкування окремих військових могил, пошуку і перепоховання останків воїнів, які не були похованими ні на цвинтарях, ні в поодиноких чи братських могилах.

Український уряд написав гарні програми щодо вшанування пам’яті полеглих, визначив відповідальних за проведення робіт та джерела фінансування, щороку покладають вінки до пам’ятників загиблим, запалюють свічки та, на жаль, це лише гарна обкладинка чудернацького журналу.

Громадська організація Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять" була створенна у 2005 році, як альтернатива "могильним мародерам", які з розвалом СССР, озброївшись металошукачами, розпочали нишпорити місцями боїв, вишукуючи в землі військове майно та цінності, нерідко навіть у вояцьких могилах.

Не стала  винятком у цій ситуації і Львівщина. Дві Світові війни, українсько-польська війна, українсько-більшовицька війна, визвольна боротьба УПА – Львівщина щедро засіяна різними військовими артефактами і кістками загиблих вояків. З часу свого створення ГО "Пам’ять" постійно зверталася і звертається досі до Презедента України, Міністра Культури України, Львівської обласної ради, Львівської обласної державної адміністрації з проханням вжити заходів із запобігання руйнуванню існуючих військових цвинтарів і могил, створення нового збірного цвинтаря для перепоховання останків незахоронених вояків, встановлення пам’ятних знаків на могилах, інформаційних таблиць, проведення пошуку, ексгумації та перепоховання віднайдених останків, збереження військових захоронень від пограбування "могильними мародерами". Прикро, але в більшості випадків наші звернення залишились без розуміння та підтримки. За мізерні кошти, які нам надала влада Львівщини у вигляді "відчепного" вдалось виконати лише невелику частину необхідних робіт.

У 2014 році з початком масового житлового будівництва та освоєння сільськогосподарських угідь на Львівщині за допомогою тракторів та екскаваторів було видерто з землі тисячі людських кісток, до яких ще додались десятки мішків, пакетів наповнених фрагментами кісток людських скелетів, викинутих з могил "могильними мародерами". У минулому 2019 році ГО "Пам’ять" звернулась до Президента України Володимира Зеленського, заступника Міністра культури України Тамари Мазур, голови Львівської обласної державної адміністрації Маркіяна Мальського, голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина з проханням про сприяння нашому Товариству у проведені заходів з пошуку, ексгумації та перепоховання з необлікованих захоронень останків загиблих воїнів. На жодне з наших звернень ми не отримали адекватних відповідей. Більше того, навіть ініціативу створення збірного військового цвинтаря у Золочівському районі, на який уже погодилась Червонянська сільська рада і Золочівська районна державна адміністрація, теж було загнано у глухий кут. Відповідно за станом на кінець 2019 року Товариство "Пам’ять" залишилось наодинці із 150 ексгумованими і непохованими останками вояків, від яких відмовились як ті, котрі десятки років тому відправили їх на війну, так і теперішня українська влада, яка складає гарні програми, і хизується перед телекамерами, покладаючи квіти та вінки до могил тих, кому пощастило потрапити ще під радянський "бетон". 

8 травня Президент України Володимир Зеленський, голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин традиційно, в супроводі працівників своїх пресс-служб попрямують на кладовища до військових могил, щоб зробити кілька світлин при покладанні вінків, скажуть кілька стандартних фраз для красивої картинки своїм виборцям і на тому для них все закінчиться!

Тільки не закінчиться для членів ГО "Пам’ять" та ГО "Закінчимо війну", які уже другий рік сушать собі голови над низкою питань:

 • Де взяти кошти, щоб поїхати у Бродівський район, де під час копання фундаменту під житловий будинок було виявлено останки воїнів радянської армії?

 • Як конфіскувати в "чорних копачів" архів УПА, який вони викопали і хочуть продати?

 • Як зберегти розриту, ні, не енкаведистами у 1948, а у 2019 так званими "чорними копачами", криївку УПА?

 • Де взяти кошти, щоб встановити хрести та інформаційні таблиці на могилах перепохованих воїнів?

 • Де взяти кошти на домовини?

 • Де взяти кошти на пошук військових захоронень, поки на них не натрапили "чорні копачі"?

 • Як зберегти відновлені за державні кошти військові кладовища і могили,  догляд за якими покладено на органи місцевого самоврядування, а вони давно не виконують ті обов’язки?

 • Що робити з кістками воїнів, які "могильні мародери" викинули з тимчасового поховання і тепер ці кістки розкидані трактором по усьому полю?

 • Куди перепоховати десятки зібраних, ексгумованих, отриманих в "подарунок" від мародерів у мішках і пакетах десятки понівечених людських останків, адже місця для перепоховання так і немає?

Багато запитань від нас та ми впевнені, що відповіді і дій для вирішення загальнодержавної проблеми від Вас не почуєм. Бо Вам до того байдуже!

 

Від імені Управи Товариства
Голова Товариства "Пам'ять"                                                                      Любомир Горбач

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)