Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow Процвітання "чорної археології" і "могильного мародерства" на Львівщині – це результат байдужості... Сьогодні: 24.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Процвітання "чорної археології" і "могильного мародерства" на Львівщині – це результат байдужості... Надрукувати
Любомир Горбач   
27.05.2020

Так, це результат байдужості і бездіяльності Львівської обласної ради і Львівської обласної державної адміністрації.

З розвалом СРСР, через слабкість нової української влади в Україні активно почала розвиватись "чорна археологія". Озброєні новітніми засобами пошуку чорних і кольорових металів сотні "шукачів" кинулись вичищати з української землі все те, що було заховано чи згублено в землі впродовж тисячоліть. Процес розграбування історичних цінностей триває і сьогодні!

З часом, окрім "білих пошуківців" з’явились і так звані "чорні", або "могильні мародери" які почали шукати скарби у цивільних похованнях, а пізніше масово "зарились" у військові поховання, яких є безліч на всій території України. Не винятком стала і Львівщина.

У 2005 році, як альтернативу "могильним мародерам" було створено Громадську організацію "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять". Впродовж  15 років діяльності, Товариство намагалося йти попереду "могильних мародерів", щоб швидше від них знайти, ексгумувати і перепоховати останки загиблих воїнів, таким чином вберігши поховання від плюндрування, пограбування та знищення. Десятки звернень і пропозицій до влади, як центральної так і на місцях, з проханням розпочати боротьбу проти "чорної археології" і "могильного мародерства" залишились без відповіді.

Впродовж усіх цих років, організація проводила пошук захоронень, ексгумацію та перепоховання на власному ентузіазмі, без будь-якої фінансової підтримки з  боку Львівської обласної ради і Львівської обласної державної адміністрації, що зменшувало активність Товариства і збільшувало можливості "могильних кротів".

"Могильним мародерам" - державне фінансування не потрібне, вони живуть за рахунок  продажу тих речей, які вкрадуть у загиблого солдата, тому вони діють швидко, бо кожна  розрита могила це – свіжі гроші!

Вони активні і швидкі на відміну від ГО "Память" ще тому, що їм не потрібно місяцями виробляти дозволи на пошук, а потім ще й на ексгумацію. Сніг зійшов і пішла лопата "копача" трощити чужі кістки у військових захороненнях, а пошуківці з Пам’яті сидять вдома до початку літа і мріють, що незабаром, можливо прийде дозвіл Міністерства культури України на пошукові роботи, а депутати  Львівської обласної ради та чиновники  Львівської обласної державної адміністрації  нарешті приймуть рішення щодо фінансування ГО "Пам’ять" ( мова іде про 60 000 гривень на рік!), щоб нарешті можна було зібрати і перепоховати тих – хто своїм життям забезпечив мир, спокій і добробут сьогоднішніх поколінь.

Всупереч усім перешкодам, які ставали на нашому шляху за 15 минулих років, нам вдалось віднайти і перепоховати близько 1 800 останків воїнів, які загинули у роки Першої і Другої світових воєн, визвольної боротьби та внаслідок політичних репресій.

Впродовж нашої діяльності на адресу Львівської обласної ради і Львівської обласної державної адміністрації товариством було написано десятки листів з проханнями про фінансування громадських організацій, які здійснюють:
- пошук, ексгумацію і перепоховання останків загиблих воїнів;
- пошук і впорядкування необлікованих військових могил та цвинтарів;
- встановлення пам’ятних знаків на могилах перепохованих воїнів, відновлених військових могил та цвинтарів;
- впорядкування і догляд за відомими військовими могилами і цвинтарями;
-  створення загального реєстру військових захоронень усіх історичних періодів.

Крім того, у вищевказаних листах пропонувалось вжити відповідних заходів, зокрема:
- щодо припинення проявів "чорної археології" і "могильного мародерства";
- спрощення системи отримання необхідних дозволів для пошуку, ексгумації і перепоховання останків воїнів;
- виділення земельної ділянки для створення збірного військового цвинтаря;
- виділення коштів для облаштування та утримання збірного військового цвинтаря.

На жаль, більшість із наших пропозицій так і не були розглянуті, а деякі з них, навіть навмисне "зарубані"! Найбільш популярна відповідь на наші зверненення – "немає коштів", натомість кошти для "своїх", на проведення різних "фестивалів" та "культурних" заходів, де горілка льється ріками – завжди є!

Єдиним просвітом в "темному царстві" став період з 2014 по 2019 роки, коли Львівська обласна державна адміністрація завдяки її новому керівнику Олегу Синютці, нарешті почула наші благання і ми отримали довгоочікуване фінансування. Львівська обласна рада на жаль і далі відмовчувалась!

І ось настали "чорні" для нашого Товариства 2019 та 2020 роки! Прийшла нова влада і позбавила Товариство "Пам’ять" фінансування, а відповідно і можливостей провадити вкрай необхідну діяльність, від якої відмовилось більшість органів місцевого самоврядування у Львівській області, хоч в Законі України "Про охорону культурної спадщини" чітко зазначено, що відповідальність за збереження різного роду історичних памяток (в тому числі поховань) несуть органи місцевого самоврядування!

Наприкінці 2019 р. і на початку 2020 р. на голову Львівської обласної ради Олександра Ганущина, голову Львівської обласної державної адміністрації Максима Козицького було подано кілька листів-звернень з проханням про фінансування пропозицій запропонованих ГО "Память" (загальна вартість трьох проектів – 260 000 гривень). На всі наші звернення ми отримали одну і ту ж відповідь – коштів не передбачено! Запитання до влади, що робити з останками воїнів, які залишаються об’єктом пограбування - залишилось без відповіді! Запитання до влади, що робити з 130 ексгумованими і неперепохованими останками воїнів - залишилось без відповіді! Запитання до влади, куди перепоховувати останки воїнів – залишилось без відповіді! Чому нам відмовлено у фінасуванні – теж відповіді немає!

Хочемо наголосити, що всі наші звернення були надані керівництву Львівської обласної ради і Львівської обласної державної адміністрації, ще наприкінці 2019 року і поширення вірусу на їхні рішення не мало ще жодного впливу.

Обов’язок кожного громадянина України – це вшановувати пам’ять попередніх поколінь, які загинули в боротьбі за Україну і у випадку нової агресії зі зброєю в руках стати на захист своєї Держави.

Ми, члени Громадської організації "Товариство пошуку жертв війни "Пам’ять", свій обов’язок виконали і продовжуємо виконувати далі, прикро лише за те, що у своїй діяльності не можемо користуватись передбаченими в бюджеті державою для цього коштами, а депутати і чиновники виходячи із власної вигоди, використовують бюджетні кошти на фінансування лише тих проектів, в яких вони зацікавлені!

Cвітлини розграбованих військових захоронень: 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)