Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Новини arrow Похилились верби над ними Сьогодні: 28.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Похилились верби над ними Надрукувати
часопис Золочівщини "Народне слово" від 28.03.07-04.04.07 №13 (9039)   
04.04.2007

VVilshanycya 7
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Весняний ранок 8 березня для мешканців села Велика Вільшаниця був хвилюючим. На березі річки Гологірки, що протікає повз село, зупинились два автомобілі. Люди, які приїхали, почали розкопувати берег річки. Це були члени Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять», які займаються пошуком загиблих у війні. 

Експедицію очолив голова товариства, кандидат історичних наук, доцент ЛНУ ім.Ів.Франка Ярослав Іванович Онищук. Допомагали йому друзі-однодумці: Максим Орлов, Володимир Харчук, Іван Василенко, Любомир Горбач.

Що привело цих людей сюди? Звичайно, не байдужість, а бажання встановити справедливість і виконати християнський обов'язок - похоронити всіх, які за певних історичних подій чи обставин були загорнуті землею без всяких похоронних церемоній. Стали невідомими, забутими... На них чекали родини, виплакали очі матері, а, може, ще Й сьогодні сподіваються отримати звістку, де поховано їх батька, брата, родича, друга...

Все почалось з того, що наприкінці листопада 2006 року на обваленому березі річки Гологірки діти Володимира Кашалаби знайшли людські черепи і один з них упав у воду. Голова сільської ради Роман Листвак повідомив інстанції: міліцію, прокуратуру, військкомат, районні раду та адміністрацію. Було опитано багато людей. Найдостовірнішою була інформація старожила села Василя Деркача (1906 року народження).

Старенький, але при добрій пам'яті та ще непоганім здоров'ї, розповідав, здавалося б, напівфантастичну історію. Він у ті страшні воєнні роки, коли у нашім краї шаленіли німці і розстрілювали всіх, хто не корився їм, був свідком такого страхіття. У його та сусідньому садах німці розстріляли десятьох радянських військовополонених, які в той Час будували в селі аеродром для німців та чимось провинилися. Пан Василь разом із сусідом таємно вночі, щоб не стати наступною жертвою, постягали тіла побитих в яму, що була неподалік утворена вибухом авіабомби, і там їх загорнули. Переживши жахи двох світових воєн, катування по тюрмах за участь у національно-визвольних змаганнях та непокору більшовикам, боявся розповідати таємницю.
"Але донедавна, поки носили мене ноги, - згадує Василь Деркач, - коли пас корову на вигоні, завжди приходив до того місця і складав щиру молитву за упокій їхніх душ. Їм також хотілося жити, любити, сіяти хліб, виховувати дітей. І я вірив, що прийде ще той час, коли їх рештки будуть поховані по-християнськи на місці вічного спочинку".

Рештки відкопали, розповідь діда Деркача підтвердилась. Із пояснень Ярослава Онищука дізнаємось, що, можливо, вдасться встановити декілька прізвищ загиблих, адже знайдено дві капсули-медальйони, які передадуть на дослідження у Міністерство оборони України, ще знайдено прострілену солдатську ложку, ґудзики натільної білизни військового зразка. Встановлено, що середній вік загиблих становив 18-25 років, а одного - близько 35 років.

Ввечері, коли вже сонце падало за обрій, члени пошукової експедиції завершували свою роботу. І.Волошин разом із сільським головою Р.Листваком підійшли до пошуковців, щоб подякувати.
До них підбіг п'ятирічний Ростислав Горбач, який приїхав з батьком, і сказав: "А знаєте, ми їх по-справжньому похоронимо". Яка висока мудрість у словах маленького хлопчика. "Так, синочку, по-справжньому, по-християнськи", - погодились всі ми.

Ганна СОРОКА, депутат Золочівської районної ради

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)