Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow Під покровом осик і дубів біля Бущі покоїлися 14 героїв-повстанців Сьогодні: 26.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Під покровом осик і дубів біля Бущі покоїлися 14 героїв-повстанців Надрукувати
"Рівненська газета" №62(491) від 23.05.07   
23.05.2007

У перших числах травня нинішнього року в урочищі Гурби, що на Здолбунівщині, Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять" зі Львова на чолі з кандидатом історичних наук, доцентом історичного факультету Львівського національного університету ім.Ів.Франка Ярославом Онищуком провело пошукові роботи, щоб виявити поховання вояків УПА. Саме там, у масивних лісах Рівненщини, 22-25 квітня 1944-го стався найзапекліший бій українських повстанців з енкаведистськими супостатами. 

За чотири неповних дні пошукової роботи експедиція Товариства "Пам'ять" виявила три численні захоронення вояків УПА.

Першою розкопали могилу на лісовій галявині неподалік гори Дуба. Там, на невеликій поляні, поруч з перехрестям декількох ґрунтових доріг, у війну знаходилося обійстя лісника. З точки зору військової стратегії, лісникова господа найбільше підходила для квартирування бойових загонів. Тому командування повстанського з'єднання зорганізувало там шпиталь для поранених. Померлих від ран хоронили поруч.

У могилі, глибина розкопу якої сягала 1,7 метра, знайшли та ексгумували останки десятьох людей, серед яких, за твердженнями експертів Товариства "Пам'ять", було три жінки...

Другу могилу експедиція розкопала у глибині бущанського лісу. Ледве помітний над рівнем ґрунту пагорбок, поруч з лісовою дорогою, вказував на піввікове захоронення. Ще кілька років, і нечіткі ознаки могили зникли 6 зовсім.

Неглибокий розкоп, всього якихось неповних півметра, й експедиція ексгумувала ще трьох полеглих вояків УПА.

Найчисельнішим за дні роботи пошукової експедиції Товариства "Пам'ять" був могильник за селом Буща, неподалік хутора Набивці. Там, на живописному узліссі, під покровом гілля стрімких осик та дубів, поруч один одного покоїлися чотирнадцятеро героїв-повстанців.
Переламані кістки гомілок одних, поламані ребра інших, зранені черепи — страшні докази того героїчного, що вчинили ці молоді хлопці заради самостійної України.

Немає жодних шансів встановити їх імена, прізвища — їх родовід, окрім одного, якого поховали пізніше місцеві мешканці поруч з іншими тринадцятьма. Ім'я його — Василь Головатюк, псевдо "Сокіл".

На жаль, українська держава перейняла від них тільки атрибути, за які вони — неприкаяні, безстрашні повстанці — воювали. І герб, і прапор, і гімн сьогодні визнають усі: як в Україні, так і за її межами. Але чомусь невизнаними борцями за незалежність України на державному рівні залишаються вояки УПА...

Михайло ШИШКА


Кабмін на пантеон у Гурбах не виділив ні копійки

Організатори спорудження пантеону героїв Гурбинського бою та перепоховання вояків ОУН-УПА переконані, що в області з'явилося тепер місце, куди можна привести своїх дітей та розповісти їм про справжній героїзм і про любов до рідної землі. Крім того, тепер з'явиться привід, щоб нарешті провести до Гурбів нормальні дороги. Голова облдержадміністрації Віктор Матчук запевнив, що це буде зроблено вже наступного року:
- Дороги від Гурбів і на південь до межі з Тернопільською областю облаштуються повністю. Більше того, вже є домовленість з головою Тернопільської адміністрації про прокладання дороги до Гурбів — вона з'єднуватиме наші дві області.

На будівництво першої черги меморіалу було витрачено близько 200 тисяч гривень. Зважаючи, що в цьому році Кабінет Міністрів України не виділив на спорудження пам'ятних знаків та пантеонів жодної копійки, роботи виконуються в борг — за рахунок коштів україно-американського спільного підприємства "Ренесанс". Спорудженням на Рівненщині пантеону героїв УПА справа вшанування загиблих не закінчиться. Голови шести західних областей прийняли рішення про спорудження спільного пам'ятного знака до 60-річчя операції "Вісла" у Львові. Крім того, від цих областей щорічно будуть виділятися невеликі суми і кожен рік в одній із них буде встановлюватися пам'ятний знак, повідомили з прес-служби облдержадміністрації.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)