Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Військово-історична реконструкція arrow Останки тридцяти двох червоноармійців перезахоронено у Бродах Сьогодні: 30.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Останки тридцяти двох червоноармійців перезахоронено у Бродах Надрукувати
Михайло ШИШКА   
24.06.2007

Перепоховання останків тридцяти двох військовослужбовців радянської армії, які до теперішнього часу вважалися пропалими безвісти, відбулося в п’ятницю, 22 червня, у Бродах. День вибрано не випадково, адже саме ця дата відома в історії як день несподіваного нападу фашистської Німеччини на Радянський Союз.

Товариство пошуку жертв війни «Пам'ять» під головуванням кандидата історичних наук, доцента історичного факультету Львівського національного університету Ярослава Онищука провело пошукові дослідження на місцевостях, де на початку війни відбувалися кровопролитні бої. Пошуковці віднайшли декілька незнаних, а то й занедбаних в роки комуністичної влади поховань з останками солдатів-червоноармійців. 

Найбільше людських скелетів (двадцять три особи) було виявлено у лісі коло села Лешнів, що на Брідщині. У часі воєнного лихоліття там, як свідчать архівні документи, а головне – очевидці, 26-27 червня 1941 року відбувся запеклий бій 12-го мотопіхотного полку 12-ї танкової дивізії при підтримці 212-ї стрілецької дивізії червоноармійців з німецько-фашистськими полками.

Зайнявши оборону на узліссі по лівому березі річки Солонівка, радянські підрозділи зазнали нищівного артилерійського обстрілу та авіаційного бомбардування з боку воєнізованих частин Вермахту, що наступали широким фронтом.

Після бою, захопивши плацдарм розташування радянських військ, гітлерівці зігнали місцевих євреїв з Лешнева і наказали їм захоронити усіх полеглих у ями від вибухів авіабомб. Тож, скільки було сих могил – достеменно не знає ніхто.

Останки ще дев’ятьох червоноармійців Товариство «Пам'ять» привезло до Бродів з-під села Велика Вільшаниця Золочівського району. Місцеві селяни В.Деркач та П.Ковзун вказали на солдатську могилу і розповіли історію її виникнення. Сюжет тої розповіді до-наївності простий, проте – не по-людськи жорстокий. Дев’ятьом полоненим радянським солдатам гітлерівці наказали йти додому. І коли ті відійшли на незначну віддаль, фашистські посіпаки по-зрадницьки вистрілили їм у плечі…

На превеликий жаль експертам Товариства «Пам'ять» вдалося ідентифікувати тільки шість бійців, у котрих були солдатські медальйони-капсули з інформацією про власника.

Відтак, із числа пропалих безвісти сьогодні із забуття повертаються:
1. Барков Олександр Леонтійович, 1920 р.н., червоноармієць, уродженець Краснодарського краю, Сталінського району, Криловської сільради (РРФСР);
2. Суханов Ігор, 1920 р.н., червоноармієць з РРФСР (детальна адреса відсутня);
3. Харнов Сергій Миколайович, 1920 р.н., червоноармієць, уродженець міста Одеса, до війни проживав у Ростові;
4. Осипов Дмитро Іванович з міста Новосибірська, вул. Більшовицька, 87, РРФСР;
5. Трофімов Іван Трофимович, червоноармієць, уродженець Пензенської області, Нижньоломовського району, село Кривозерна;
6. Хетієв Сас… (?), 1920 р.н., ст. сержант, уродженець Північно-осетинської АРСР, до війни проживав у місті Орджонікідзе (тепер Владикавказ) на вул. Караван-сарайна, 61.

знайдені особисті речі загиблих

Решту двадцять шестеро й надалі залишаються невідомими солдатами.

Церемонія перепоховання відбулася в присутності священиків різних релігійних конфесій, ветеранів війни, представників Бродівських владних структур, чисельної громадськості міста Броди та військовослужбовців. Під одинокі постріли прощального салюту, труни у декорі українських національних кольорів, з останками полеглих червоноармійців, було покладено у могилу поряд з монументом «Скорботна мати», зведеного у минулі роки на честь усіх загиблих на теренах Брідщини воїнів червоної армії. Ще багато невідомих військових поховань – як німецьких, так і радянських – таїть у собі бродівська земля. Тож, як висловився Ярослав Онищук, нам – громадянам демократичної держави – пора позбутися заангажованих штампів ідеології та мультишовінізму щодо полеглих на полях боїв і гідно вшанувати пам'ять всіх без винятку воїнів, котрі волінням долі не повернулися до своїх родин, ставши знаряддям у вирішенні політичних та ідеологічних амбіцій антигуманних і злочинних за своїм змістом імперій.

 

P.S. Товариство пошуку жертв війни «Пам'ять» висловлює щиру подяку керівництву Західного оперативного командування МО України, прес-службі ЗОК МО України, Львівському обласному військовому комісаріату, міській раді м. Броди та Бродівській райдержадміністрації за сприяння в організації перепоховання останків загиблих червоноармійців.

Михайло ШИШКА,
журналіст м.Броди.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)