Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Інформаційний звіт про пошукові дослідження у м.Хирів Старосамбірського р-ну Львівської області Сьогодні: 23.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Інформаційний звіт про пошукові дослідження у м.Хирів Старосамбірського р-ну Львівської області Надрукувати
Володимир Скоростецький   
10.08.2007

Згідно дозволу Хирівської міської ради 25-27 липня 2007 року пошукова група громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» здійснювала розвідкові дослідження на території колишнього концтабору для військовополонених червоноармійців у місті Хирові Старосамбірського району Львівської області.

За існуючою інформацією, територія збудованої у 1906 році на південній околиці міста Хирова єзуїтської школи-конвікту (приблизно 600 гектарів), періодично використовувалась для військових потреб. Зокрема, впродовж 1914-1915 років тут було розташовано госпіталь для поранених вояків, де одночасно перебувало біля 4 000 солдатів. З вересня 1939 року і до червня 1941 року в приміщеннях хирівського єзуїтського конвікту базувалася військова частина РСЧА. Приміщення велике, розташоване в стратегічно вигідному місці на підвищенні над містом.

У роки Другої світової (1942-1943 рр.) в будівлях розташувався табір для радянських військовополонених, а з другої половини 1943 року – німецький військовий госпіталь. З серпня 1944 року на цій території розміщувалися військові частини МО СРСР. Останній господар – 80-тий окремий аеромобільний полк Збройних Сил України дислокувався тут із 1979 по 2003 роки.

За свідченнями старожилів під час німецької окупації у таборі для військовополонених гітлерівцями було знищено близько 10 тисяч радянських солдатів та офіцерів. Очевидці розповідали, що екзекуції виконувалися шляхом розстрілу. Поховання тіл загиблих здійснювалося у шести великих траншеях на північному пологому схилі пагорба на ділянці близько 300 кв.м. У ями також скидали також померлих від непосильних умов перебування у концтаборі. Умовна середина ділянки де здійснювалися захоронення – пам’ятний хрест встановлений у 2005 році.

Місцева жителька, яка переїхала до Хирова наприкінці 70-х років ХХ сторіччя і працювала службовцем у військовій десантній частини розповіла, що на місці цих поховань командування десантного полку планувало звести капітальну будівлю медико-санітарної роти. Будівництво розпочалося у 1980 році. Однак після того, як військові наштовхнулися на численні людські кістяки, командир військової частини наказав котлован засипати, навезти додатковий шар ґрунту і засадити ділянку деревами. Повторні земляні роботи на цій території проводилися декількома роками пізніше. Під час прокладки газової труби було викопано траншею, в якій так само було знайдено людські скелети. У 2005 році на цьому місці активістами громадської організації «Козацький кіш ім. Б. Хмельницького» було встановлено пам’ятний хрест.

Hyriv 1
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Пошуковою групою громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» було закладено чотири шурфи глибиною орієнтовно 2,5-3 метри. Верхній пласт ґрунту до глибини приблизно 0,5 м складався з будівельного (цегла, щебінь, фрагменти бетону) і побутового сміття. Нижче залягав шар суглинку світло-жовтого кольору. На відмітці приблизно 2 м знаходився прошарок щільної в’язкої глини голубого кольору з добрими консервуючими властивостями.

Людські останки вдалося простежити на глибині 2,5 м. Результати досліджень дозволяють стверджувати, що тіла загиблих скидалися в ями у хаотичному положенні, перекриваючи один одного. Поховання багатошарові. Товщина прошарку з людськими остеологічними залишками в місцях розкопок складала 0,3-0,6 м. Поверхня деяких кісток обпалена, що дозволяє припустити факт термічної обробки тіл, зокрема тих які знаходилися зверху (були облиті бензином і підпалені). Останки, що були під ними, завдяки консервуючим властивостям ґрунту збереглися досить добре. В багатьох випадках на останках зберігся одяг, взуття тощо.

Поруч із скелетами виявлено супровідний матеріал. Зокрема: рештки одягу, шкіряних ременів, алюмінієва миска, олівець, клаптик паперу (газети ?) із текстом надрукованим слов’янськими літерами, чорнильна ручка, а також радянська монета номіналом 3 копійки 1940 року карбування. На одному з останків збереглися рештки шкіряних чобіт. Рівень залягання людських остеологічних залишків у всіх шурфах приблизно однаковий – 2,5-3 метри.

Виходячи з положень «Тимчасового порядку здійснення на території України пошуку, ексгумації та перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, і впорядкування місць їх поховання» ексгумація останків не проводилася. Після складення «Акту про встановлення місця поховання…» ями від шурфів були засипані, а територія розкопок впорядкована.

Таким чином, в результаті розвідкових досліджень, проведених пошуковою група громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», було підтверджено факт знаходження на території колишнього військового містечка у м. Хирів поховань червоноармійців, які загинули в німецькому концтаборі для військовополонених. Виходячи з бажань місцевої громади на цій території планується спорудження монументу в пам’ять жертв фашистської окупації. 

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)