Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Розрита могила Сьогодні: 30.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Розрита могила Надрукувати
Газета "Новий Погляд" №32 (40) від 10-16.08.07   
20.08.2007

WhiteStone 2
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso На адресу Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" нещодавно надійшов лист, у якому невідомий детально розповів про місце двох поховальних ям із людськими останками. Окрім цього, історики отримали два фото із зображенням жетонів, які, за словами археологів, належали солдатам Дивізії СС Галичина. Члени товариства переконані у тому, що лист прислав чорний археолог. Дивуються лише, чому влада, всупереч очевидним фактам та неймовірній шкоді, яку завдають ці "колекціонери", досі інертно ставиться до проблеми так званої чорної археології.
"Отримавши листа, ми відразу ж виїхали на місце, про яке писав чорний археолог, - розповів "Погляду" Любомир Горбач, голова Товариства пошуку жертв війни "Пам'ять". 

– "Перед селом Білий Камінь Золочівського району, при дорозі в лісі ми справді знайшли дві ями з останками. Вони були прикриті хмизом. Цікаво, що частина, де були ноги, не була розрита. Очевидно, металошукач на ногах нічого не знайшов і тому їх не рухали. Ще один випадок відбувся поблизу Глинян. Чоловік сказав, що знайшов жетон і поховання, хоча, мабуть, саме він і був чорним археологом. Очевидно, ці люди зрозуміли, що зробили неправильно, може, совість замучила або злякалися кари Божої за грабування могил. От тільки трапляються такі випадки рідко.Здебільшого, шукачі наживи усе так і залишають, не турбуючись, що з людськими останками буде далі".

Проблема чорної археології, на жаль, не нова. Щоправда, на її існування досі заплющують очі ті, хто мав би якось боротися із паплюженням могил загиблих. Адже останніми роками чорні археологи вже не зупиняються на розкопуванні давніх городищ, вони розкопують могили. Таких, які б зупинилися, натрапивши на кістки людей і поставили на цьому місці хрест, із кожним роком усе менше.

виявлені останки поблизу с.Білий Камінь

"За три роки існування Товариства, ми знаходили немало могил. І понад 80% з них до нашого втручання вже бачили чорних археологів. А це свідчить про те, що чорна археологія не лише існує, а й процвітає", — зазначив Любомир Горбач. Речі, які знаходять такі люди, мають немалу популярність серед колекціонерів і коштують доволі дорого. Вартість жетона звичайного солдата оцінюють у 50 доларів, тоді як жетон солдата дивізії СС Галичина – у 150 доларів і більше. Але усе залежить від статків колекціонера.

Проте проблема чорної археології не обмежується лише моральним аспектом. Насправді шукачі наживи створюють багато проблем для археологів, які мають на меті знайти родичів загиблих та перепоховати останки людей по-християнськи. Після роботи любителів легких грошей, ідентифікувати той чи інший останок практично нереально.

"У с.Хмелева Золочівського району ми знайшли останки 13 людей, які загинули під час Другої світової війни. Знявши верхній шар землі, ми побачили масу ніг, які просто стирчали із землі, - пригадує голова Товариства "Пам'ять". – Було зрозуміло, що яму уже перевернули, до того ж викидаючи кістки, а потім хаотично згортаючи їх назад. Там нам вдалося знайти капсулу з ідентифікатором. Ця капсула належала Кулакову Олександру з Сум 1921 року народження. Але, на жаль, після того, як там попрацювали чорні археологи, знайти, які ж рештки належать саме цій людині, уже неможливо. Інколи трапляється і таке, що кістки просто розкидані на дуже великій території, що бракує навіть дня, щоб їх позбирати".

Законодавчо чорна археологія не лише заборонена, за таку діяльність передбачено відповідне покарання за неправомірні дії, починаючи від санкцій і аж до кримінальної відповідальності. Проте сьогодні чорних археологів це не зупиняє.

"Існування Вернісажу, тобто місць, де продають військові трофеї, свідчить про те, що боротьба у нас триває лише на папері, - зазначив Любомир Горбач.- Якщо люди не бояться цього продавати, це означає, що їм і немає чого боятися. Можу сказати, що 90% тих військових жетонів, з якими вояки гинули, і які зараз продають на Вернісажі, є викопними, а отже, результатом роботи чорних археологів. А вже той факт, що ці речі відкрито продають, говорить сам за себе."

За словами пана Горбача, члени Товариства не раз порушували це питання перед владою: "Ми були ініціаторами проведення окремого засідання, присвяченого темі чорної археології. Довго нам довелося переконувати, що це є справді необхідністю і потрібно запросити пресу, бо це проблема громадськості, а не внутрішня. Нам ніхто не сприяв. Ми відчували, що своїми ідеями лише створюємо чиновникам зайві проблеми. Засідання таки відбулося на початку травня цього року, але зрушень досі так і немає. Коли не прийдеш з якоюсь пропозицією, то або це не на часі, або вже запізно".

Як пояснив Любомир Горбач, чорні археологи не мають страху перед покаранням, а тому і не зупиняються у своїй діяльності. Якщо члени археологічних організацій рідко працюють лопатами, усе досліджуючи делікатнішими інструментами, то чорні археологи не переймаються такими "дрібницями". "Якщо людина уже пішла на той крок, щоби розрити могилу і її нашвидкоруч "перерубати", перепотрошити, то вона вже переступила всі моральні межі, і їй байдуже до прав та норм", - завершив пан Горбач.

Наталя ЧИЖКОМЕНТАР ДЛЯ "ПОГЛЯДУ":

Тарас БАТЕНКО, заступник голови ЛОДА, голова Обласної міжвідомчої комісії з питань увічнення пам'яті жертв війни і політичних репресій:
"На сьогодні уже заплановано провести відповідне засідання на цю тему, оскільки раніше тему чорної археології на засідання не виносили. Воно відбудеться приблизно за два тижні. Ми плануємо запросити представників правоохоронних органів, оскільки час уже розв'язувати цю проблему. Адже ніхто не має права без відповідних дозволів здійснювати археологічні роботи. За це передбачена відповідальність перед законом. Ми будемо порушувати питання і вимагати якнайшвидшого його вирішення".

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)