Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження у с.Товарна Старосамбірського р-ну Львівської області Сьогодні: 23.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про пошуково-ексгумаційні дослідження у с.Товарна Старосамбірського р-ну Львівської області Надрукувати
Ярослав Онищук   
21.12.2007

У відповідності до звернення голови Конівської сільської ради Громіша Р.Є. №66 від 4.09.2007 р, дозволів Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/13/05/2007 від 20.09.2007 р. і Державної служби з питань національної культурної спадщини № 22-82-П/07 від 22 вересня 2007 р. Комунальним підприємством Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій «Доля» спільно з громадською організацією «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» в період з 6 по 8 вересня 2007 р. здійснювались пошуково-ексгумаційні дослідження у с.Товарна Старосамбірського р-ну Львівської області (Конівська сільська рада). Роботи здійснювалися за кошти Львівської обласної ради.

Дослідження проводилися на території старого цвинтаря. Згідно інформації Миги Василя Миколайовича (1932 р.н.) – брата одного з похованих, у невеликій могилі мали знаходитися останки двох вояків Української повстанської армії: Миги Ярослава Миколайовича 1925 року народження (псевдо «Левко») та невідомого лікаря на псевдо «Чорнота». За свідченням місцевої жительки Роман Анни Михайлівної (1924 р.н.) вони загинули зимою 1948 р. підірвавши себе гранатами у криївці.

Пошуково-ексгумаційні дослідження були проведені на прохання Миги Василя Миколайовича, який хотів перепоховати останки вищеназваних вояків УПА у село Спас Старосамбірського р-ну, в якому він проживає.

Місце поховання у с.Товарна було виявлене після тривалих пошуків. Воно знаходилося серед інших напівзарослих могил і прослідковувалося невеликим земляним насипом, вкритим травою і бур’янами. Поруч лежали залишки дерев’яного хреста, який, очевидно, колись стояв над могилою. На глибині 0,8м від сучасної поверхні у сухому суглинку було простежено сліди напівзотлілих дощок від двох трун, що знаходилися одна біля другої та великі ковані цвяхи від них.

Людські остеологічні залишки простежено на глибині 1-1,1м від сучасної поверхні. Кістки збереглися у дуже поганому стані через кислотні властивості ґрунту. Фактично, в більш-менш цілісному вигляді вдалося зафіксувати лише великі трубчасті кістки, які вціліли від скелетів. Стегнові і гомілкові кістки одного із них мали сліди переломів, ймовірно спричинені в результаті поранення під час вибуху гранати.

Супровідний матеріал досить бідний. Він представлений двома ґудзиками (пластмасовим і металевим) від нижнього одягу, двома кулями від набою до пістолета ТТ калібру 7.62 мм, а також відламком від гранати Ф-1. Дві останні знахідки, а також численні сліди переломів на кістках вказують на те, що один з повстанців міг загинути від поранення в голову (можливо був дострілений з пістолета ТТ), другий – від розриву гранати.

Виявлені кісткові рештки були складені у дерев’яну труну і 15 жовтня 2007 р. урочисто перепоховані на цвинтарі с.Спас Старосамбірського р-ну Львівської області.

Таким чином, в результаті пошуково-ексгумаційних досліджень у с.Товарна вдалося встановити наступне:
1)    в похованні виявлено останки двох осіб, які, згідно свідчень очевидців, були вояками Української Повстанської армії: Мига Ярослав Миколайович на псевдо «Левко» та невідомий лікар УПА на псевдо «Чорнота»;
2)    події відбувалися зимою 1948 р.;
3)    тіла були покладені в дерев’яні труни без верхнього одягу і взуття;
4)    остеологічні залишки в результаті кислотних властивостей ґрунту збереглися у поганому стані;
5)    Виявленій під час розкопок супровідний матеріал (кулі до пістолета ТТ і відламок гранати Ф-1) засвідчує факт загибелі одного з повстанців від поранення в голову, другого – від розриву гранати;
6)    ексгумовані останки було перепоховано на цвинтарі у с.Спас Старосамбірського р-ну Львівської області.

Директор
Комунального підприємства
Львівської обласної ради «Доля»                    Онищук Я.І.
 Фото 1. Товарна-2007. Місцезнаходження об’єкта дослідження.

Фото 2. Товарна-2007. Місцезнаходження поховання.

Фото 3. Товарна-2007. Виявлені у процесі досліджень залишки трун.

Фото 4. Товарна-2007. Залишки скелетів на дні поховальної ями.

Фото 5. Товарна-2007. Супровідний матеріал.

Фото 6. Товарна-2007. Покладення виявлених останків у труну.
 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)