Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Інформаційний звіт про ексгумаційні дослідження жертв II світової війни у м.Луцьк на вул.Потебні,71 Сьогодні: 30.09.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Інформаційний звіт про ексгумаційні дослідження жертв II світової війни у м.Луцьк на вул.Потебні,71 Надрукувати
Ярослав Онищук   
07.03.2008

У відповідності до звернення Луцького міського голови Шиби Б.П. №11-30/2445 від 17.12.2007р., на підставі дозволів Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій №1/03/01/2007 від 14.12.07р. та Державної служби з питань національної культурної спадщини №22-89-П/07 від 18 грудня 2007 року Комунальне підприємство Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій «Доля», спільно з Спецкомбінатом комунально-побутового обслуговування Управління житлового-комунального господарства виконкому Луцької міської ради, у період 17-21 грудня 2007 року проводили ексгумаційні роботи на місці санітарного поховання жертв Другої світової війни м.Луцьк на вул.Потебні, 71. Дослідження були викликані знахідкою в результаті будівельних робіт масового поховання, в якому, на думку жителів міста, могли знаходитися жертви Луцького концентраційного табору для військовополонених Червоної армії або розстріляні фашистами євреї.

Яму з людськими останками виявлено на південній околиці Луцька, на території колишнього с.Гнідава. Топографічно досліджувана ділянка розташована на краю високого плато, яке стрімко піднімається над широкою заплавою р.Стир. Земельна ділянка на сьогодні належить господарству мебельного підприємства (колишня територія Луцької птахофабрики).

LuzkKonztabir 1
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey DatsoОстеологічні залишки, які знаходилися на краях ями, простежені на глибині 0,6-0,7м, у середині  – 1-1,2м від сучасної поверхні Південна частина поховання розмірами 1,5х1,3м була зруйнована ковшем екскаватора (фото 2). Вже на початку розкопок візуально простежувалася наявність в об’єкті великої кількості людських останків, перекритих зверху шарами чорнозему, будівельного і побутового сміття (фото 1).

Ексгумаційними дослідженнями встановлено, що скелети були покладені пошарово один на одного у квадратній ямі розмірами 3х4,5м і глибиною 2,2м від сучасної поверхні з її південного боку та 1,6м – з північного (фото 4). Ймовірно, в цілях економії площі тіла загиблих в кожному пласті клали у протилежному напрямі до попереднього (штабелями) і присипали нетовстим шаром землі. Зверху виявлено біля двох десятків скелетів, які лежали в хаотичному положенні. Очевидно, що тіла померлих, які були привезені останніми, скидали уже без будь-якого порядку. Враховуючи те, що яма була викопана на пологому схилі плато, товщина шару людських остеологічних залишків з її північної сторони становила 1,2-1,3м, з північного – біля 1м. Знахідки в об’єкті дерев’яного вугілля, фрагменти недогорілої деревини, а також сліди вогню на деяких кістках вказують, що в ямі час від часу розводили вогнище, ймовірно в цілях запобігання антисанітарії.

Антропологічне дослідження кістяків, яке проводили члени КП ЛОР «Доля», свідчать, що усі вони належали до осіб чоловічої статті. Більшість із них були віком в межах 18-30 років. Лише невелика частина померлих (приблизно до 10 %) мала 35-45 років. Стан кісткової тканини різний: основна маса кісток збереглася в доброму стані. Однак частина остеологічних залишків, які переважно зустрічалися у верхньому шарі, в наслідок браку кальцію втратили міцність, напіврозклалися і розламувалися в руках. На останках не простежено слідів, які б вказували на розстріл людей вогнепальною зброєю (відсутні сліди поранень, деформовані кулі, стріляні гільзи в ямі та біля неї).

Супровідний матеріал переконливо засвідчує приналежність похованих до військовослужбовців Червоної армії. Зокрема, частими знахідками були металеві ґудзики із зірочками від гімнастерок, ґудзики від нижнього одягу (фото 12), фрагменти уніформи зеленого кольору, взуття армійського зразка (чоботи, черевики) (фото 9), поясні та брючні ремені, частини портупей (фото 10), пряжки (фото 14:1), радянські монети номіналом 1-5 коп. карбування 1927-1940 рр. (фото 13) тощо. Серед останків виявлено 7 ебонітових капсул – «смертників», які носили солдати Червоної армії на початку радянсько-німецької війни (фото 7). На жаль, п’ять капсул були порожніми, ще в одній вкладень не зберігся і лише в одному випадку виявлено погано збережений стандартний паперовий вкладень, заповнений чорнилом (фото 8). На жаль, стан його збереження – незадовільний: чорнило вицвіло до такої міри, що у звичайних умовах написи відчитати не вдалося.

Із особистих речей знайдено пластмасовий гребінь, фрагменти дзеркала, бритву, залишки помазка для гоління (фото 14:2), десертну виделку, випущену заводом «Червоный металлург» у м. Пола (?) (фото 15:1, 16), а також фрагменти погано збереженої алюмінієвої ложки із залишками написів на черешку: з одного боку ініціалів «В.П.», з другого – закінчення слова «…ец» і дати «19.VIII.41» (фото 15:2, 17).

Слід, однак, зауважити, що більшість з похованих в ямі взагалі не мала верхнього одягу і взуття.

Таким чином, в результаті ексгумаційних досліджень, проведених у м.Луцьку на вул.Потебні, 71, можна зробити наступні висновки:

1.    Виявлені матеріали вказують на те, що в ямі були поховані солдати Червоної армії, які померли у фашистському концтаборі від холоду і голоду.

2.    Час смерті більшості із них можна приблизно визначити настанням холодів наприкінці осені або початку зими 1941 року.

3.    У в’язку з обставинами досліджень (погані погодні умови) кількість загиблих можна визначити лише приблизно в межах 350-400 чоловік.

4.    Вивчення літератури, розповіді місцевих жителів, а також досвід роботи дають можливість припустити, що виявлена яма є лише фрагментом великого могильника жертв Луцького концтабору, який знаходився на цій території.


Директор
Комунального підприємства
Львівської обласної ради «Доля»                                        Онищук Я.І.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)