Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Звіт про ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА в с.Лешнів Бродівського р-ну Львівської обл. Сьогодні: 26.11.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Звіт про ексгумацію останків військовослужбовців РСЧА в с.Лешнів Бродівського р-ну Львівської обл. Надрукувати
Любомир Горбач   
21.04.2008

Відповідно до дозволу Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій №1/13/03/2005 від 10.11.2005р. пошукова група громадської організації «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» 10-11 серпня 2007 року проводила ексгумацію останків військовослужбовців робітничо-селянської Червоної армії, які загинули в околиці с.Лешнів Бродівського р-ну Львівської області у червні 1941 року.

Дослідження проводилися у лісі праворуч траси Броди–Лешнів, поблизу однієї з лісових доріг, на відстані близько 200 м від краю лісу з боку с.Лешнів. Віднайдене захоронення відноситься до подій червня 1941 року та отримало порядковий номер 11.

LeshnivJ11 1
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey Datso Яма №11, глибиною 1,2 м від сучасної поверхні і діаметром приблизно 5 м, знаходилася поруч з лісовою дорогою, на відстані близько 130 м від траси Броди–Лешнів. Тіла солдатів РСЧА лежали на глибині 1 м в хаотичному положенні, в основному під стінками ями. На останках збереглися сліди військової форми (ґудзики, зотлілі рештки тканини), на ногах збереглися залишки чобіт. В окремих скелетів (№3,2,5) кістки ніг рук мають сліди численних переломів.

Ексгумація дала наступні результати:

1. Поховання відноситься до санітарного типу і збереглося непорушеним від часу утворення.
2. Приблизна дата захоронення – кінець червня 1941 року.
3. Кількість ексгумованих останків: 6 осіб.
4. Cупровідний матеріал:

Останок №1 представлений ідентифікаційним медальйоном (пластмасовим пеналом) зразка 1941 року, протигазом, металевим пеналом для дегазації зброї, залишками взуття, ремня з підсумками, та набоїв до гвинтівки с-ми Мосіна, які від тривалого перебування в кислотному середовищі розклалися. Також дрібні речі від військового одягу та спорядження (ґудзики, пряжки, гачки). Вкладиш медальйона, виготовлений згідно військових стандартів, незаповнений та через попадання вологи частково знищений.

Останок №2 знаходився на відстані 0,5 м від останка №1. Між останками №1 та №2 знайдено шолом вояка РСЧА взірця 1939 року, який пробито відламком снаряду. Кінцівки ніг останка №2 перекриті ногою останка №3, та головою останка №5. До супровідного матеріалу, що належить останку №2 відноситься:
чудово збережена солдатська ложка без будь-яких нанесених на ній власником написів, фляга, а також інші дрібні речі військового одягу та спорядження (ремінці, ґудзики, гачки), ідентифікаційного медальйона поруч з останком не знайдено.

Останок №3 лежав поруч з останком №2 покладений лицем до дна ями, лівою ногою та рукою перекриваючи останок №2. Права нога витягнута до ноги останка №4 та переламана гомілкова кістка. Поруч з головою знайдено засоби по догляду за зброєю до гвинтівки с-ми Мосіна (“мас льонки”), та солдатська ложка без будь-яких зроблених на ній власником написів, в районі грудної клітки кілька військових відзнак, а також 4 монети номіналом 20, 10 коп. 40-х років випуску. Медальйона не знайдено.

Останок №4 поруч з останком №3 у витягнутому положенні на спині із розкинутими на боки руками. Права рука перекриває лопаткову частину останка №3. Біля лівої руки виявлено ложку із нанесеним з допомогою металевого предмета написом «БПН» (можливо, ініціали власника). На тазовій частині останка військовий ремінь із шкіряними підсумками для набоїв до гвинтівки с-ми Мосіна, а також металева ємкість (2-3 літра) пробита, ймовірно, відламком снаряду. Поруч з ємкістю пара підсумків для набоїв, солдатська фляга.

Останок №5 знаходився з протилежної сторони ями в ногах останків №2 №3 №4, головою в ногах останка №2. Окрім ґудзиків до натільної білизни інших супровідних речей не знайдено.

Останок №6 лежав поруч останка №5 під стінкою ями, головою ближче до ніг останка №1. Між ними лежав військовий шолом. Останок №6 представлений двома медальйонами-ідентифікаторами (від одного залишилась лише верхня частина із ковпачком), 11 монет номіналом 15, 10, 5, 3, 2 коп., двох дверних ключів, зотлілих залишків книжки, та саперної лопатки. Вкладиш медальйона зберігся у задовільному вигляді. Він належав Трофімову Івану Трофімовичу.

Загальний підсумок:

Матеріали, які були опрацьовані після проведення ексгумації шести останків із ями № 11, свідчать про те, що і це захоронення належить до подій 26-27 червня 1941 року.


Голова пошукового товариства «Пам'ять»                                            Горбач.Л.Б.

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)