Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow У Луцьку відбулася зустріч реконструкторів Сьогодні: 23.10.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


У Луцьку відбулася зустріч реконструкторів Надрукувати
Тарас Павлишин   
22.07.2008

6 – 8 червня 2008 року в м.Луцьку відбулася зустріч учасників військово-історичних клубів. Мета зустрічі - відтворення подій Першої світової війни, а саме літнього наступу росіян 1916 року в Західній Україні. Тоді австро-угорське військо зазнало важких втрат, росіянам вдалося просунутися далеко на Захід, захопити багато трофеїв і полонених. Але свій успіх їм не вдалося закріпити. Російська імперія задихалася від браку матеріальних ресурсів та браку фахових військових. На допомогу австрійцям прийшли німецькі дивізії, котрі стабілізували ситуацію на фронті, і згодом перейшли в контрнаступ. 

В Луцьку відтворювалося захоплення росіянами переправи через річку Стир. Участь в бойовиську брали клуби з України, Росії та Чехії. Все виглядало доволі яскраво: гусари, драгуни, піхота, гармаші, українські січові стрільці, сапери.
Львів'яни справили незабутнє враження на учасників та глядачів дійства. Вперше був представлений підрозділ німецької штурмової піхоти, і це зробили саме українські реконструктори. Легенда підрозділу була дотримана до тонкощів, а саме п'ята сотня десятого пруського штурмового батальйону, котрий в 1916 році базувався у м.Львові.
Штурмовиків представляли члени військово-історичного клубу ”Гренадер” та товариства “Пам'ять”.  Серед учасників зустрічалися знайомі обличчя, оскільки знаємося ще з реконструкції Другої світової війни. Колоритно виглядали в кудлатих папахах вояки російської “Дикої дивізії”, представлені реконструкторами з Чехії. Організація та забезпечення дійства були на висоті. На місце події були доставлені дві гармати часів ПСВ, та легендарні кулемети: “Вікерс”, “Шварцлозе”, “Максим”, кожна деталь яких вражала солідністю та добротністю виготовлення  і навіювала якусь ностальгію. На їх фоні сучасні “стрілялки” виглядають доволі примітивно, ніби тесані сокирою, хоча і переганяють “ветеранів” в характеристиках.

Субота, 7 червня,  пройшла в приготуваннях до відтворення бою. “Росіяни” вправлялися в наступі, забивали палі, котрі мали відігравати роль перешкод. “Австріяки” та “німці” набивали мішки сіном (звичайно не для спання, а для споруди брустверів), з колод викладали вогневі позиції. Після обіду відбулася урочиста хода реконструкторів в одностроях Луцьким гідропарком, котра розігнала суботню дрімоту в місцевих мешканців, та відволікла на якийсь короткий час інтерес молоді до пива з чіпсами і заставила їх мізки трохи попрацювати над побаченим. Увечері посиденьки, балачки, що затягнулися до світанку.

В неділю відбулося саме відтворення бою. Гулко котилися над полем гарматні постріли. Від вибухів снарядів, над чиєю імітацією добре попрацювали піротехніки, земля здіймалася високо вгору, накриваючи пилом вояків на позиціях. Заторохкотіли басами кулемети, поодинокі рушничні постріли з розгортанням бою злилися з кулеметними чергами. Лави “росіян” накочувалися на позиції “австрійців” та “прусаків”. Німецькі штурмовики разом з українськими січовиками успішно провадили контрнаступ. Проте, за легендою “росіяни” мали виграти цей бій. “Австрійці” почали відступ через понтонний міст за річку. УСС та штурмова група залишилася на позиціях для прикриття відступу основних сил.

Під барабанний бій з гаслом “кайзер гох!!!”, німці пішли в свій завершальний контрнаступ. На полі все стихло. Бій закінчивсь, жовто-сині знамена затріпотіли на станції знов..., ой про що це я, а це ж не я, це Сосюра із своїм комсомольцем. Гм, гм, битву закінчено, реконструктори запилені, змучені, зіпрілі, але з усмішками на устах збираються докупи. Чути жарти, сміх, хлопці згадують дотепні трафунки, що відбувалися під час дійства. Останнє шикування, привітання командирів. Пора збиратися додому. До наступних зустрічей в полях, камради!!!

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)