Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Експедиції arrow Проведена перша реконструкція бою у "Бродівському котлі" Сьогодні: 02.12.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Проведена перша реконструкція бою у "Бродівському котлі" Надрукувати
Тарас Павлишин   
01.08.2008

20 липня 2008 року на горі Жбир в с.Ясенів на Львівщині відбулося відкриття пам'ятника воякам дивізії “Галичина”. Важливим елементом із вшанування пам'яті полеглих українців була військово-історична реконструкція реальних боїв  у цій місцевості в липні 1944 року. 

Фото біля Меморіалу дивізійників у с.Червоне
Тоді війська наступаючої більшовицької армії в ході запланованої Львівсько-Сандомирської операції намагалися сходу опанувати теренами Західної України і вийти на рубежі Польщі. З боку СРСР була задіяна значна військова потуга. На противагу їй з боку Німеччини протистояв ХІІІ армійський корпус з доволі строкатим складом. На фоні збірних команд Вермахту, що складався з чисто німецького персоналу, російських і середньоазійських добровольчих з'єднань, 14 ваффен-гренадирська дивізія ”Галичина” являла собою найбільш організовану і сформовану фронтову дивізію, хоч і без бойового досвіду. Вояки дивізії виконували звичну роботу ваффен-СС, тобто вели запеклі бої в самих важких умовах. Завдяки їх зусиллям більш ніж на два тижні більшовицькі війська були зав'язані у позиційних боях в так званому “Бродівському котлі”.

Gbyr 8
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey DatsoЗа легендою, в с.Ясенів відтворювалися  епізоди боїв на горі Жбир. Участь у реконструкції брали учасники військово-історичних клубів з України та Росії, за сприяння пошукового товариства “Пам'ять” зі Львова. На території Львівщини така подія відбувалася вперше за весь період існування реконструкції. Представлені були військові підрозділи дивізії “Галичина”, дивізії “Нордланд”, піхота Вермахту, піоніри, гірські єгері, радянська піхота і НКВД. Своїм ходом на полі пересувалася військова техніка: вантажівка, легковий автомобіль та мотоцикл. Обрана для бою місцевість добре підходила для відтворення боїв і давала змогу глядачам безперешкодно спостерігати за дійством.

Перед боєм повз глядачів пройшов підрозділ німецького війська і дивізійників, щоб зайняти позиції. Незабаром під'їхала вантажівка з боєприпасами. Вояки поспіхом розвантажували машину, оскільки ворог був уже близько. Польовий шпиталь готувався до прийому поранених. Останні накази командування і всі завмерли в очікуванні. Дозорна група вдивлялася в горизонт. І ось перші вибухи і перші поранені. Товариші допомагають їм добратися до шпиталю.

Gbyr 28
DatsoPic 1.0 © 2006 by Andrey DatsoПерші лави червоноармійців викошує влучний вогонь. Але комісари, незважаючи на втрати, женуть солдатів на німецькі кулемети. Черговий відступ радянських солдатів стримує вогонь “заградотряда”. Місцевість кілька разів переходить із рук в руки. Але бій нерівний. Остання контратака дивізійників має стримати наступ ворога і дати можливість основним силам відступити. Поле бою залишилось за більшовиками. Кругом лежать “убиті” і “поранені”. Вцілілі рештки німецького війська відступають на південь, через Підгірці, Гавареччину і далі на Княже, де розіграється остання драма “Бродівського котла”.

Реконструктори з Товариства "Пам'ять"
Глядачі аплодують реконструкторам. Хлопці збираються разом, піднімаються “убиті” і “поранені”. Колективні фотосесії, дівчата хочуть сфотографуватися разом із бравими вояками, чоловіки і діти наввипередки бажають сфотографуватися із макетами зброї в руках, особливо із славнозвісним MG-42. Чути команду “Шикуйсь” і колони вояків рушають до табору. Пора збиратися і готуватися до нових реконструкцій. Щира подяка пошуківцям з “Пам'яті” за організацію і перебування реконструкторів у таборі. Для багатьох учасників, в першу чергу для москвичів, такий виїзд до Західної України відбувся вперше, і сподіваємося не в останнє. Так що, зустрінемось.

Переглянути хід бою можна по фотознимках , або завантажити відеосюжет про вшанування на Львівщині 20 липня 2008 року пам'яті полеглих у "Бродівському котлі" (79 Мб)
У цьому сюжеті було використано матеріали відеозйомок з реконструкції бою на г.Жбир


 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)