Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
  • Ukrainian
  • English
Переглянути НОВИЙ фільм "Хрещений двічі" створений Товариством пошуку жертв війни "Пам'ять"
Головна arrow Статті (історичні джерела) arrow Першу кінохроніку західноукраїнських визвольних змагань покажуть на 66-річчя УПА Сьогодні: 02.12.2020
Головна
Новини
Експедиції
Статті (історичні джерела)
Військово-історична реконструкція
Кіно & відео студія
Фотогалерея
Довідкова інформація
Мандруємо Україною
Матеріали у тему


Першу кінохроніку західноукраїнських визвольних змагань покажуть на 66-річчя УПА Надрукувати
"Газета по-українськи"   
19.08.2008

У с.Оброшино під Львовом тривають зйомки фільму про визвольну боротьбу 1918-1950 рр. в Західній Україні.

Товариство пошуку жертв війни «Пам'ять» уже рік знімає історичну стрічку про визвольну боротьбу 1918-1950 рр. в Західній Україні. 

Головними завданнями Товариства «Пам'ять» є поширення загальнолюдських культурних та моральних цінностей серед населення та молоді, національно-патріотичне виховання підростаючого покоління, збір архівних матеріалів, меморіальної літератури, свідчень очевидців про події Першої, Другої світових війн та в період визвольних змагань.

- Я ніколи не думав, що буду займатись цією справою, - розповідає член товариства, режисер та сценарист Любомир Горбач, 35 років. – Але набридло засилля російських фільмів, у яких чимало неправди про війну. Почав вивчати історію. Вирішив зробити кіно про свого діда Антона Горбача.

Антон Горбач народився у 1913 році в с.Топорів Лопатинського повіту (тепер Радехівський район). У 1939 році разом з іншими членами ОУН був заарештований. Покарання відбував у Золочівській в'язниці. Щоб втекти від переслідувань, 17 вересня того ж року незаконно перейшов кордон Польщі. У 1941 в складі вихідних груп повернувся на Україну. За наказом ОУН працював в німецькій адміністрації комедантом Топорова, Монастирка та інших сіл. З 1944 – районний провідник. Загинув у вересні 1945 року в бою з енкаведистами біля с.Грициволя.

У кіно над хронікою переважають ігрові відеосюжети. За картинкою – це більше художній, аніж документальни фільм. Тут немає діалогів. Розповідь ведеться з-за кадру.

До доробку «Пам'яті» належать документальний фільм та кліп про головнокомандувача УПА Романа Шухевича, ще один кліп присвячений Василю Андрусяку, командиру тактичного відтинку, підполковнику УПА.

- Звичайно, фільм відрізняється від попередніх своїм якісним рівнем, - розповідає оператор-постановник та монтажер Андрій Турянський, 36 років. Він один з небагатьох, хто працює тут за своїм фахом, - Спочатку Любомир розраховував на 20 хвилин відео. Потім, у ході нашої співпраці, ми налаштувались на одну хвилю. Цей фільм став не лише проектом Любомира, а нашим спільним. Фактично, це моя перша робота в кіно. Я постійно думаю про неї, додаю свої професійні бачення в процес зйомок. Я б дуже хотів, щоб наше кіно побачило якнайбільше людей. Оцінили ідею, зміст, а також професійний рівень зйомок у досить складних умовах створення стрічки.

Вдається потрапити на зйомку однієї із сцен. В кадрі перевернутий раритетний автомобіль, на задньому плані ще кілька авто. Стоять ящики із патронами, на землі лежать троє акторів, які за сценарієм вбиті. Ще кілька бійців відстрілюються від ворога. – Романе, чому ти не стріляєш? А... Ти «метрвий», ну лежи й не рухайся, - гукає режисер Любомир Горбач.

- Тут я граю повстанця, - ділиться Роман Гуцул, 40 років. Уже 20 років товаришую з Любомиром. Усе почалось із 1989 року, коли ми були в «Спілці незалежної української молоді». До створення «Пам'яті» у нас був перехідний етап – організація «Спадщина». На початку 90-х у Києві та в Криму робились перші спроби зняти українське кіно про Другу світову війну. Але над цим працювали прорадянські люди. Вони хотіли висвітлювати славу лише Червоної Армії. У нашому фільмі все інакше. Ми показуємо реальні події за участі УПА та СС «Галичина».

Головний герой фільму гине у вересні. Але загибель командира не зупиняє боротьби його товаришів. Ключовий момент – напад боївки УПА на відділ НКВД, всі енкаведисти гинуть. У кадрі покажуть 16-річного юнака, який недавно прийшов до лав УПА. Він зніме зброю із загиблого енкаведиста і разом з іншими упівцями йде у схованку. Це буде символом фільму - безперервна боротьба за національну незалежність.

Діяльність «Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» грунтується на добровільних засадах та, фактично, на власних коштах його членів. Для свого розширення товариство потребує підтримки місцевої влади та небайдужих до національно-патріотичної справи. Адреса товариства в інтернеті - http://www.memoria.com.ua/


Христина Горобець,

для Газети по-українськи

 
Поділитися у соцмережах
< Попередня   Наступна >
2006-2019 © Товариство пошуку жертв війни ''ПАМ'ЯТЬ''
Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволене за умови повідомлення про це та посилання на джерело (в інтернет-ресурсах - на адресу сайту)